Ако закриете спецправосъдието, ще настъпи юридическа катастрофа, каза главният прокурор Иван Гешев
Заложеното закриване на спецправосъдието от 46-ото НК изглежда отново ще бъде отложено за следващия парламент. Заради липсата на кворум заседанието на правната комисия се провали, а на него се очакваше законопроекта на „Демократична България“ за промени в съдебния закон и закриване на специализираните съд и прокуратура да получи одобрение за първото четене. Cпeциaлизиpaнoтo пpaвocъдиe дa бъдe зaĸpитo – oĸoлo тoвa cтaнoвищe ce oбeдиниxa yчacтницитe в публичното oбcъждaнe нa зaĸoнoпpoeĸтa в сряда, но заради нови условия в правилника, гласуването бе отложено за петък. Πpoмeнитe в законопоректа предвиждат също да бъдат ограничени фyнĸциитe нa пpoĸypaтypaтa извън нaĸaзaтeлнитe пpoизвoдcтвa, нoви правила зa избopa нa пpeдceдaтeлитe нa въpxoвнитe cъдилищa, конкурсите и командироването на магистратите.
Заседанието няма кворум заради отсъстващите депутати от ГЕРБ, ДПС и частично от БСП, обяви председателят на комисията Андрей Михайлов.
Атанас Славов от „Демократична България“, един от вносители на законопроекта предложи началото на заседанието да бъде отложено с час, защото някои депутати имат ангажименти. Някои от липсващите социалисти наистина са имали основателни причини да не присъстват при откриването на заседанието. Славов предложи и алтернативен вариант, ако не бъде приета идеята с отлагането на началото, то поне да се насрочи извънредно заседание за началото на следващата седмица.
От „Има такъв народ“ заявиха, че предложението няма как да се приеме, защото няма кворум и заседанието въобще не е започвало.
Изненадващо, без покана на заседанието пристигна главният прокурор Иван Гешев. Според него ако текстове за закриване на спецправосъдието бъдат приети ще настъпи юридическа катастрофа и ще се върне престъпността от 90-те години.
По думите му промените са „закони, писани на коляно“ и, за да се синхронизира всичко, ще трябват промени в още 20-30 закона. Гешев отново се оплака от остарялото наказателно законодателство, предупреди, че допреди недосегаеми лица ще се спасят от правосъдие и прогнозира, че ако промените станат факт, ще има реакция на европейските институции:
„Прокуратурата ще изпълни закона такъв, какъвто се приеме, но прокуратурата отказва да носи отговорност за последствията и те няма да са в резултат на работата на прокурори или някаква причина, касаеща прокуратурата на други обстоятелства„. „Печеливш от всичко това ще е организираната престъпност, а губещ – обществото“, заключи Гешев
Той коментира и поправките в закона за Националната служба за охрана (НСО), за които депутатите два дни спориха дали са приети или не. Поправките, които в крайна сметка бяха обявени за приети на първо четене , предвиждат да бъде намален броят на лицата, които ще бъдат т охранявани от НСО. „Ако премахването на охраната на главния прокурор ще реши всички проблеми на българските граждани, ще се откажа сам от нея„, каза Гешев

По-късно депутатът от БСП Крум Зарков, който на публичното обсъждане се обяви за закриването на спецправосъдието, коментира:
Ако парламентът има само седмица време за работа, специализираните съдилища няма да бъдат закрити
БСП е заложила в предизборната си кампания закриването на специализирания съд и прокуратура. В миналия парламент подкрепихме законопроекта на първо четене. В този парламент, в сряда гласувахме „за“ включването на точката в дневния ред на правна комисия. Тогава се състоя и дискусия по същество, където също заявих позиция. Днес правната комисия не можа да проведе заседание поради липса на кворум и това естествено предизвика възмущение. Заседанието беше извънредно и аз не можех да присъствам в началото, като бях предупредил за това.
За тези, които се интересуват истински от тази тема, бих искал да поясня – закриването на тази институция не е лесна работа.
Според мен, със или без днешното заседание на тази комисия, ако парламентът има само седмица време за работа, специализираните съдилища няма да могат да бъдат закрити. Ако разполага с две седмици – ще.
И какво като го закрият?! Докато съдиите се ползват с функционален имунитет при некомпетентност и немарливо изпълнение на служебните си задължения нищо не може да се промени.
Мотиви по делото срещу Р.Ченалова, НОХД 2255/2018 г. на СпНС
„Тук следва да се посочи, че при дейността си като съдия подсъдимата се е ползвала с функционален имунитет, т.е. същата не следва да носи наказателна отговорност за своите служебни действия и за постановените актове, освен ако нарушението или неизпълнението на служебните задължения извършено от магистрата не представлява умишлено престъпление от общ характер. В тази връзка е необходимо да бъдат събрани и съответните положителни доказателства, че допуснатите от подсъдимата твърдени нарушения или неизпълнението на служебните задължения са били извършени умишлено, а не представляват грешка допусната от магистрата поради незнание, компетентност, натовареност или немарливо изпълнение на дейността“.