Defakto.bg
Каквото е поискала спецпрокуратурата, това й е дал специализираният наказателен съд
Само за 2020 г. Специализираният наказателен съд е образувал 3000 дела по Закона за специалните разузнавателни средства, а само 174 са наказателните дела от общ характер. Съществуването на специализираните съдилища и прокуратура създават правозащитен проблем за българските граждани – каквото поиска специализираната прокуратура, Специализираният наказателен съд това дава. Вместо да се бори с корупцията, спецсъдът репресира гражданите – това каза Мая Манолова на заседанието на Комисията по правни въпроси в четвъртък.
От 2017 г. досега са образувани 14 066 дела, от които в 12 хил. случаи спецсъдът е разрешил прилагането на СРС. Тоест, в 85 % от случаите се използват специални разузнавателни средства. Окръжният съд във Варна разрешава използване на СРС в 55 % от случаите, а Софийският градски съд – в 63 % от случаите. Тоест, Специализираният наказателен съд не преценява основателни ли са исканията към него, е изводът обясни тя.
Неправомерното прилагане на СРС е тежка злоупотреба с правата на гражданите, допълни Манолова и припомни досъдебното производство за преврат, метеж, въоръжено въстание, образувано срещу протестиращи граждани и по което са използвани СРС-та.
След два неуспешни опита на парламентарната комисия по правни въпроси да приеме промените в съдебния закон, закриването на спецправосъдието за пореден път бе отложено.
„Заради всички отлагания и шиканирания накрая специализираните съдилища ще останат да функционират, въпреки, че хората очакват промяната в съдебната система да започне“, коментира хаотичното заседание на комисията Манолова.
Въпреки съпротивата на ГЕРБ и ДПС, правната комисия успя да приеме на второ четене промените за
закриване на Бюрото за защита при Главния прокурор и преминаването му към правосъдното министерство. Този законът получи шанс да бъде приет на второ четене в пленарна зала и да е единственият приет закон от 46-ия парламент от множеството проекти за съдебната реформа.