Петима прокурори и един спецсъдия излъчи Прокурорската колегия за ервопейски делегирани прокурори от Блъгария. Това стана след изслушване на 19 магистрати от допуснатите 23-ма, и проведено гласуване. Предстои списъкът със събралите най-много гласове да бъде изпратен до Колегиума на Европейската прокуратура, а решаваща дума дали те да бъдат назначени ще е на Лаура Кьовеши.
Повторението на процедурата беше активирано от спешно посещение у нас на Европейския главен прокурор. А то беше провокирано от непопълнената българска квота за европейски делегирани прокурори.
Избраните са:
1. Ивайло Володиев Илиев – заместник на административния ръководител – заместник-окръжен прокурор на Окръжна прокуратура – Кюстендил – получил 7 гласа „За” и 1 глас „Против”;
2. Станислав Христов Стойков – прокурор в Софийска градска прокуратура – получил 7 гласа „За” и 1 глас „Против”;
3. Виктор Бориславов Тарчев – прокурор в Софийска градска прокуратура – получил 7 гласа „За”и 1 глас „Против”;
4. Анита Благоева Джамалова – заместник на административния ръководител – заместник-окръжен прокурор на Окръжна прокуратура – Перник – получила 6 гласа „За”и 2 гласа „Против”;
5. Елена Живкова Попова – съдия в Специализирания наказателен съд – получила 6 гласа „За” и 2 гласа „Против”;
6. Анна Мариянова Алексова – прокурор в Софийска градска прокуратура – получила 6 гласа „За”и 2 гласа „Против”;
Трима кандидати депозираха заявления за отказ от участие в процедурата, а един не се яви за изслушване.
Ето и професионалните биографии на шестимата:
Ивайло Илиев има над 16 години юридически стаж.
В периода от 2010 г. до 2013 г. е младши прокурор в Районна прокуратура – Кюстендил, от 2013 г. до 2015 г. е прокурор в Районна прокуратура – Дупница, като от 2015 г. до 2016 г. е неин заместник административен ръководител. В периода от 2016 до м. февруари 2021 г. е административен ръководител – районен прокурор на Районна прокуратура – Кюстендил, след което за кратко е прокурор в същата, а от м. март 2021 г. до настоящия момент е заместник на административния ръководител – заместник окръжен прокурор на Окръжна прокуратура – Кюстендил. Извън органите на съдебната власт е заемал длъжностите „дознател“ и „главен разследващ полицай“ в ОД на МВР гр. Кюстендил. Завършил е юридическото си образование през 2007 г. в ЮЗУ „Неофит Рилски“ – гр. Благоевград, а през 2004 г. има завършено висше образование в Академия на МВР – специалност „Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред“. Повишен е в ранг „прокурор в АП“. Притежава множество грамоти и награди за изпълнението на служебните си задължения. Преминал е през много обучения, които включват темите за организирана престъпност и икономически престъпления, международно правно сътрудничество по наказателни дела, процесуални гаранции в наказателното производство в ЕС и проблеми при разследването и доказването на престъпления по гл. V от НК. През 2015 г. е командирован за участие като представител на Прокуратурата на Република България в проведената в Академията по европейско право в гр. Трир – ФРГ международна конференция на тема „Бъдещата Европейска прокуратура на практика – осигуряване на ефективно функциониране“. През 2014 г. успешно е провел тримесечен стаж в Националното бюро на Българя в Евроджъст. Притежава добри езикови умения. Завършил с отличие езикова гимназия с профил „английски език“ и втори език – немски, успешно е провел обучение по юридическа терминология на английския език, както и специализирани лингвистични семинари върху английската терминология, свързана с международното правно сътрудничество по наказателни дела.
Станислав Стойков има над 16 години юридически стаж изцяло в Прокуратурата на Република България. В периода от 2005 г. до 2007 г. последователно е младши прокурор в Окръжна прокуратура – Велико Търново и в Софийска градска прокуратура. От 2007 г. до 2017 г. е прокурор при Софийска районна прокуратура, след което е преназначен в Софийска градска прокуратура, където работи и към момента. Притежава ранг „прокурор във ВКП и ВАП“. С решение на Прокурорската колегия от м. юни 2019 г., прокурор Стойков е командирован като национален експерт в Европейската служба за борба с измамите за първоначален период от две години, считано от 16.07.2019 г. Член е на Асоциацията на прокурорите в Република България и е определен за контактна точка на Асоциацията в Европейската мрежа за прокурори за околната среда, както и за национална контактна точка за екологични престъпления, TAIEX Експерт към Европейската комисия. Професионалният опит на Станислав Стайков е свързан с разследването и наказателното преследване на икономически и финансови престъпления. Той има международен опит в областта на международното правно сътрудничество, бил е лектор по теми, свързани с разследването на корупционни и икономически престъпления на събития, организирани от ЕК. Прокурор Стойков е завършил право в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ през 2004 г. Владее английски и испански език.
Виктор Тарчев има над 15 години юридически стаж. В периода от 2007 г. до 2010 г. е младши прокурор в Софийска районна прокуратура, от 2010 г. до 2016 г. е прокурор в същата, а от 2016 г. до момента е прокурор в Софийска градска прокуратура. Със заповед на Главния Прокурор на Република България е командирован за дългосрочен стаж по Европейската мрежа за съдебно обучение в Европейския съд по правата на човека /ЕСПЧ/ в гр. Страсбург, Франция, считано от 2018 г. до 31.08.2019 г., а от 2019 г. до 2022 г. е командирован за заместник на националния член на Евроджъст от Република България в гр. Хага, Кралство Нидерландия. Завършва юридическото си образование през 2005 г. в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. През 2019 г. е повишен в ранг „прокурор във ВКП и ВАП”. Владее отлично английски и френски език, притежава преминат курс по юридически английски език и въведение в международния юридически английски. Има многогодишен, профилиран опит, както в личното разследване, така и в организирането на мащабни разследвания на „икономически“ и „финансови“ престъпления, включително на такива със значителна фактическа и правна сложност, свързани със засягане финансовата система на ЕС. Повече от 11 години разширява и задълбочава практиката си в областта на международноправното сътрудничество, първоначално в Националната прокурорска мрежа за международноправно сътрудничество, впоследствие в Европейската съдебна мрежа и Европейския съд по правата на човека, а в момента – в Евроджъст.
Анита Джамалова има над 24 години юридически стаж, като в периода от 1998 г. до 1999 г. е младши прокурор в Районна прокуратура – Перник, и последователно в същия орган заема длъжностите „прокурор“, в периода от 1999 г. до 2002 г. и „Заместник на административния ръководител – заместник районен прокурор“, в периода от 2002 г. до 2006 г. От 2006 г. до 2010 г. заема длъжността „прокурор“ в Окръжна прокуратура – Перник и последователно в същия орган заема длъжностите „Заместник на административния ръководител – заместник окръжен прокурор“, в периода от 2010 г. до 2017 г., „изпълняващ функциите административен ръководител – окръжен прокурор“, в периода от 2017 г. до 2018 г., а от 2018 г. и до настоящия момент е „заместник на административния ръководител – заместник окръжен прокурор“ на Окръжна прокуратура – Перник. През 1996 г. придобива квалификация Магистър по специалност „Право“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, владее отлично английски и руски език, като е преминала и курс по юридически английски език. С решение на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет от 2017 г. е повишена в ранг „Прокурор във ВКП и ВАП“. Участвала е в множество семинари и обучения част от които са с теми, свързани с Европейска конвенция за правата на човека и основните свободи, Европейско сътрудничество по наказателни дела, измами със структурните фондове и акцизни стоки, изпиране на пари, Европейска заповед за арест, Европейска заповед за разследване, престъпления против данъчната, финансовата и осигурителната системи, ролята на Евроджъст в борбата с транснационалната организирана престъпност. Взела е участие в „Обучение на прокурорите от Националната прокурорска мрежа”, „Съвместните екипи за разследване и ролята на Европол и Евроджъст”, „Основни тематични области на „Modus-Operandi” – международно правно сътрудничество по наказателни дела”, „Основни насоки в развитието на информационните технологии в съдебната власт”, „Международно сътрудничество по наказателни дела – ЕЗА и взаимопомощ по наказателни дела“ и други. Със заповед на Главния прокурор на Република България е определена за прокурор в Националната прокурорска мрежа за международно правно сътрудничество.
Елена Попова има над 22 години юридически стаж. В периода от 2005 г. до 2014 г. заема длъжността „прокурор“ в Софийска районна прокуратура, а от 2014 г. до настоящия момент е съдия в Специализирания наказателен съд. През 2017 г. е повишена в ранг „съдия във ВКС“. През 1998 г. е завършила юридическото си образование в Софийски университет „Климент Охридски“. Като допълнителна квалификация, през 2004 г. завършва магистърска степен по икономика, специалност „Финанси“ във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, а през 2013 г. завърша още една магистърска програма по „Право на ЕС“ в Софийски университет „Климент Охридски“. От 2013 г. и до настоящия момент е временен преподавател в Националния институт на правосъдието, а през 2015 г. е постоянен преподавател на младшите прокурори, отново в Института. В периода от 2013 г. до 2017 г. е била асистент по „Наказателен процес“ на 5 курс в Софийски университет „Климент Охридски“ и в УНСС. Владее английски език – ниво С1, юридически английски език и руски език – ниво В2. Лектор по много теми и участник в множество семинари. Притежава познания в областта на правото на Европейския съюз, за прилагане на нормите на Директивите в областта на наказателното право.
Анна Алексова има над 20 години юридически стаж, като в периода от 2002 г. до 2004 г. заема длъжността „младши прокурор“ при Софийска районна прокуратура, от 2004 г. до 2017 г. е прокурор в същата прокуратура, а от 2017 г. до момента е прокурор в Софийска градска прокуратура. В периода от 01.07.2013 г. до 01.09.2016 г. е командирована на длъжност „прокурор“ в Софийска градска прокуратура, а от 27.07.2020 г. е командирована като „прокурор“ в Апелативна прокуратура – София. С решение на ВСС по протокол №51/15.10.2015 г. е повишена в ранг „прокурор във ВКП и ВАП“, а с решение на ВСС по протокол № 20/15.05.2014 г. е проведено периодично атестиране с определена комплексна оценка от атестирането „Много добра“. През 2019 г. е командирована за участие в краткосрочен обмен, организиран от Европейската мрежа за съдебно обучение, гр. Олденбург, Федерална Република Германия, както и за участие в семинар на тема: “Изкуствения интелект и наказателното правосъдие“, гр. Рим, Италия. Притежава образователно-квалификационна степен „Магистър по право“ и професионална квалификация „Юрист“ от Софийски университет „Климент Охридски“ – юридически факултет, гр. София. Владее английски език с ниво В2, притежава Сертификат по Дейност 2 „Провеждане на чуждоезикови обучения по английски език и френски език“ на проект „Иновативни продукти и услуги в обучението, предоставено от НИП“.
Не познавам всички колеги, но определено смятам, че колегата Тарчив(когото познавам), притежава качества за този пост.