
В Народното съобрание казах, че отговорността няма да се носи от прокуратурата – така главния прокурор Иван Гешев коментира окончателното отнемане на Бюрото за защита от негово подчинение и прехвърлянето му за управление в Министерството на правосъдието. В правната комисия Гешев каза, че обяви, че това ще направи защитените свидетели незащитиени. „Отговорността от момента в който влезе законът, е в изпълнителната власт, в лицето на министъра на правосъдието“, заяви той.
„Аз съм свикнал от 1994 година под реформа да се разбира унищожаване на работещи структури. Това не е новина за мен“, добави още Гешев. Той определи приетия закон, като „писан на коляно, с бързане“. „Прочетох в някои сайтове, че ще се приемат закони срещу прокуратурата и срещу Гешев. Надявам се това да не е така“, каза главният прокурор, като допълни, че това би било много тъжно за върховенството на правото, за демократичните ценности и за държавността в България. Не коментира становищата на авторитетни юристи до КС, че мястото на това Бюро е в изпълнителната власт. Не беше и питан.
Главният прокурор отрече, че материалите по делото за заплаха от Бойко Борисов към свидетел срещу бившия земеделски министър Мирослав Найденов, са в кабинета му. Бойко Рашков каза, че това дело е било смачкано и трябвало да е архивирано, но когато от МВР го поискали, им било обяснено, че то е при главния прокурор.
„Уважавам българските институции. Избягвам да коментирам български институции, защото войната между институциите плащат с цената на бум на престъпността българските граждани. Обикновено, каквото казва г-н Рашков, не е вярно и в този случай не е вярно. Не е това, което той казва. Има си наблюдаващи прокурори. Това, което той твърди, не е вярно“, отговори днес Гешев.
Главният прокурор присъства на откриването на бюст-паметник на американския президент Удроу Уилсън, наричан още „Спасителят на България“, на площад „Бански“ в София.
Инициативата за издигането на паметника е на Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите в България. Тя е в знак на признателност към заслугите на американския държавник за запазване на националния суверенитет и териториалната цялост на България след Ньойския договор и Парижката мирна конференция, съобщи държавното обвинение.
„Може би е символично, че в днешния ден, по инициатива на Асоциация на прокурорите се открива паметник на приятеля на България, 28-ия американски президент Удроу Уилсън, за който съм сигурен, че не много българи знаят. Те трябва да знаят, че може би благодарение на него и на други хора България съществува в сегашните си граници“, каза Гешев.