Последни новини
Home / Законът / Манолова обяви съдебна война на спецправосъдието заради подслушването на стотици протестиращи граждани

Манолова обяви съдебна война на спецправосъдието заради подслушването на стотици протестиращи граждани

Defakto.bg

Гражданската платформа „Изправи се.БГ!“ ще съди държавата за незаконното подслушване на граждански активисти по време на протестите миналото лято ,  обяви лидерът й  Мая Манолова.  Поводът е информацията за 130 идентифицирани лица от общо  934  подслушвани на антиправителствените протести.

Манолова заяви, че  най-напред ще  бъде подаден иск до спецпрокуратурата по  Закона за достъп до обществената информация, защото инфорамцията за подслушването не е дошла по официален ред и  не може да послужи като доказателство за завеждането на дело.  А властите, макар  че са длъжни по закон да уведомят всеки, спрямо когото са прилагани СРС, не са направили това.

Ако се установи, че в България няма съд, който да накара прокуратурата да даде информация, ние ще подадем колективен иск в Европейския съд по правата на човека в Страсбург„.

Тази седмица депутатите в Народното събрание научиха имената на 130 протестиращи, активисти и политици, незаконно подслушвани и следени по време на антиправителствените протести през лятото на миналата година, но техните имена не бяха разкрити, тъй като се водят класифицирана информация.

В Интернет се появи списък с имената на част от стотиците подслушвани граждани,  сред които  политици,   журналисти, опозиционери и други. Според огласения списък Мая Манолова, Николай Хаджигенов,  Арман Бабикян,  сегашният министър на културата проф. Велислав Минеков  са били сред следените.

Опасявам се за моето име, но и за  хората в „Изправи се БГ!“, както и за останалите 130 граждани, които са били подслушвани абсолютно незаконно. Самото класифициране на информацията също е незаконно„, каза лидерът на ИБ.  Тя  съобщи, че след като списъкът е бил публикуван в публичното пространство, много хора са се свързали с „Изправи се.БГ!“ с молба да бъдат взети мерки срещу специализираните съд и прокуратура.

На пръв поглед обвиненията са по закон, но са  повдигани от спецпрокуратура по чл. 95 от НК за държавен преврат, извършван от протестиращите, поради което месеци наред разговорите им са били под контрол.

Лошото е, че Специализираната прокуратура е поискала разрешение от Специализирания съд, който е дал разрешение за това е подслушване,  заключи Манолова,  допълвайки, че  това е в  абсолютно нарушение на Конвенцията за  човешките права.

Ако се стигне до Страсбуг, това  няма да е първото осъдително дело на държавата за незаконно подслушване и незаконно прилагане на СРС, прогонизират от адвокатските среди по повод задващата се съдебна сага.  Отдавна юристи напомнят, че  за вpeди,  дeйcтвия или бeздeйcтвия oт влacтимaщи, тe тpябвa дa плaщaт oт джoбa cи.  Правосъдният министър Янаки Стоилов подложи на обсъждане във ВСС темата дали сумите, които държавата плаща за  осъжданията в Страсбург по вина на съдебната власта, да не са за сметка на нейния,  а не на държавния бюджет. Нито веднъж тази тема не бе подхващана на бурните обсъждания  за закриване на спецправосъдието.   Вероятно и след задаващото  поредно осъждане на държавата заради  масовото подслушване на протестиращи срещу кабинета  „Борисов 3“,  обезщетенията ще бъдат платени  за сметка на самите протестиращи, коментират специалистите.

About De Fakto

Проверете също

Министър Славов: Процедурата за отстраняване на главния прокурор до края ще отговаря на условията за справедлив процес

             Атанас Славов обяви, че казусът “Осемте джуджета” ще  бъде …

Решението на НС за разходи и трансфери от бюджета в рамките на постъпленията, е обнародвано в „Държавен вестник“

Решението на парламента, което  разрешит разходи и трансфери от бюджета в рамките на събраните постъпления, …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

eighteen − two =

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.