В чест на покойния преподавател в ЮФ на СУ „Свети Климент Охридски“ доц. д-р Кристиан Таков учени, колеги, приятели, организарат Национален конкурс за научни съчинения. Участници в инициативата са кръжоците по „Гражданско и търговско право“ към ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“ и на „Гражданско и търговско право“ към ЮФ на УНСС, Департаментът по Право на Нов български университет, „Фондация Кристиан Таков, „Българска асоциация за Европейско право“, „Сдружение за международни състезания по право”, Съюзът на съдиите в България, Висшият адвокатски съвет, ЛексАрт – Практически обучения за юристи и Професионален правен сайт „Предизвикай правото“.
Конкурсът за научни съчинения е на свободно избрана тема от областта на римското частно право, гражданското право, вещното право, семейното и наследственото право, търговското право, международното частно право, правото на ЕС, гражданскопроцесуалното право, конституционното право и правото на интелектуалната собственост.
Право на участие имат всички студенти от специалност „Право” в Юридическите факултети в страната. Поради пропускането на една конкурсна година заради извънредната епидемична обстановка по изключение се допускат и студенти, семестриално завършили през 2020 г., без значение дали са положили държавните си изпити.
Право да участват имат и завършили юристи, като те ще се състезават в свой отделен модул. Още подробности за конкурса тук
Инициатива бе представена на заключителната конференция на деветия Национален конкурс за студентски съчинения, на която бяха обявени и спечелилите специални награди за най-добре представилите се стажанти в стажантската програма на СРС и „Фулбрайт“ Ана Ченешкова и Емили Стаменова.
Предстоящо е да бъдат определени стажантите, които ще бъдат отличени с двете големи награди на програмата за стаж при съдия Джейн Милазо – федерален съдия от Окръжния федерален съд в Ню Орлианс, Източен окръг, Луизиана, САЩ.
Специална награда беше връчена от Съюза на съдиите на Мария-Магдалена Маркова и Александър Лешев от СУ за разработката им „Някои процесуални въпроси на националното право във връзка с преюдициалното запитване по чл. 267 ДФЕС“. Работата им е отличена заради задълбочения анализ на практиката на Съда на Европейския съюз и на ВКС по разгледаните въпроси, заради обоснованите авторски тези с практически значими изводи за българското правораздаване. В разработката са направени и значими предложения de lege ferenda.
Специална награда от съдия Константин Кунчев беше дадена на Красимир Русев от Бургаски свободен университет, с разработка на темата „Клаузата за справедливост при присъждане на обезщетение в застрахователния договор“. Работата е отличена заради смелостта на автора да повдигне значим за обществото и правото актуален проблем, да го разгледа теоретично и в неговите практически измерения, както и да формулира ясна теза, която в последствие е споделена от ВКС.
Награда получи и Иван Геров от СУ „Св. Климент Охридски“ за разработката си „Съществува ли „относително“ право на собственост?“
На студентите, класирали се на първите десет места, бяха предоставени награди от издателствата „Сиела“ и „Сиби“, които бяха връчени в Софийския районен съд в съдебна зала № 1 проф. Живко Сталев. По този повод организаторите припомнят, че през 2011 г. националното състезание е било посветено на 100 години от рождението на проф. Сталев и отправят отново призив за осмисляне на словото, произнесено на 28 май 1992 г. от проф. Сталев по случай честването на 80-годишния му юбилей в аулата на СУ, което завършва с думите:
„Нека ми бъде позволено да отправя към българските правници един апел. Нека положим всички усилия, когато създаваме или прилагаме нашето право, да се ръководим от максимата, че правото е изкуство за справедливото и разумното. Нека тези от нас, които са се посветили на правната наука, да изучават правото с преклонение и увлечение. Нека всички обкръжим правото с вяра и надежда в неговото бъдеще, в неговата изключителна обществена полезност. Да живее правото, правото на нова, демократична България!“
Цялото слово е достъпно тук