Боян Станков-Расате е задържан във вторник вечерта след участие в предаване на БНТ и отведен в Първо РПУ, съобщи БТА.
Малко по-рано от софийската градска прокуратура съобщиха, че все още не е повдигнато обвинение на кандидата за президент Боян Расате, тъй като не е бил намерен на всички посочени адреси в досъдебното производство. „Б.С. не е открит на постоянен и настоящ адрес, както и на други известни по досъдебното производство адреси.
Софийската градска прокуратура ще предприеме всички необходими действия съгласно правомощията си по закон с цел извършване на действия по разследването с участие на обвиняемия„, посочи прокуратурата.
Расате, който се включи в президентската кампания като кандидат-президент, остана без имунитет заради нападението на ЛГБТИ центъра „Рейнбоу хъб“ в София в събота. След бурна обществена реакция срещу погрома и получената подкрепата от 11 посолства за правата на ЛГБТИ общността, главният прокурор поиска имунитета му , а ЦИК го свали. Очаква се прокуратурата да реши дали ще поиска от съда постоянен арест на Расате или по-лека мярка за неотклонение.
Досъдебното производство бе образувано за дръзко хулиганство по чл. 325, ал. 2 от НК.
„Заради последните предизборни, циркаджийски изпълнения на Боян Станков-Расате и последвалото медийно отразяване, сме принудени за пореден път да направим важно пояснение за всички български журналисти“, се казва в съобщение на Български Национален Съюз (БНС) до медиите, за чиито лидер се представя Расате.
Организацията е известна с ежегодния Луковмарш, чието провеждане бе забранявано и от Върховния административен съд. Боян Расате е бил председател на БНС до 2010 година, когато е отстранен от лидерския пост и е изключен от Съюза, съобщават от БНС. „Така че от началото на 2010 година той няма нищо общо с дейността на Български Национален Съюз и съответно неговото име по никакъв начин не би трябвало да бъде свързвано с името на организацията“, посочват от организацията.
В началото на годината Софийският градски съд отхвърли искането на прокуратурата за прекратяване на регистрацията на „Български национален съюз Еделвайс“, която прикрива военизирана структура, сочеше обвинението. Съдът прие, че е прокуратурата не е успяла да докаже, че сдружението е създало такава структура, а инцидентното ползване на различни по вид униформи и употребата на ползвани и в гражданския оборот звания не можели да обосноват извод за съществуването ѝ.