В петък вечерта, 35 часа преди началото на изборите в неделя ЦИК взе ново решение – 100 % преброяване на контролните разписки от машинния вот от Секционните избирателни комисии. Предложението направи заместник-председателят на комисията Емил Войнов и бе подкрепено от 12 от 15-те членове на ЦИК.
Предишното решение на ЦИК бе за 30 % контролно броене на разписките от машините, след като Върховният административен съд отмени частично предходното решение за пълно броене.
Основният мотив за пореденото „устойчиво“ решение на ЦИК е създалата се ситуация с допълнителните машини за гласуване, собственост на Сиела Норма. Войнов мотивира предложението с думите: „Във връзка със създаденото напрежение в обществото през последните дни покрай разкритията за допълнителни 427 машини, което е изцяло заслуга на изпълнителя „Сиела Норма“, и с оглед гарантиране доверието в изборния процес„.
Двамата говорители на ЦИК – Росица Матева и Цветозар Томов гласуваха против, след като не бе прието тяхното предложение 100- процентовото броене да се извършва от ЦИК. Според Томов , преуморените членове на секционните комисии ще допуснат грешки при ръчното броене, а в чужбина това ще създаде много затруднения. „Ще доведе до един предизвестен провал. Въпросът е, че по този начин започваме една игра на руска рулетка с възможността да проведем нормално изборите извън страната„.
Председателят на ЦИК Камелия Нейкова коментира ситуацията като безпрецедентна заради „Сиела Норма“ и по тази причина „трябва да се възстанови доверието в машинния вот„. „Може би, за да се успокоят всички и един път завинаги да се премахне всякакво съмнение и спекулации с машинното гласуване, може би трябва да се изброят тези разписки. Но, в крайна сметка резултатите от гласуването се съдържат във финалния протокол от машината. Това преброяване не влияе на изборния резултат“, каза тя.
На 4 ноември т.г. Върховният административен съд отмени решението на ЦИК в частта, в която бе предвидено след броенето на контролните разписки, данните да се вписват в протокол, като нерезделна част от протокола за резултатите от гласуването с машини. В него съдът не отрече правото на ЦИК да назначава контролно преброяване, но посочи: Контролното преброяване е само информативно, не отчита резултата от машинното гласуване.
Eдинcтвeният дoĸyмeнт, yдocтoвepявaщ peзyлтaтa oт глacyвaнeтo e пpoтoĸoлът, ĸoйтo ce oтпeчaтвa oт мaшинaтa, посочи съдът. В този смисъл броенето на 100% от бюлетините, взето на принципа „страх лозе пази„, няма никаква правна стойност, коментираха юристи.
Пред БНР Димитър Иванов, координатор на Временните обществени съвети на българите в чужбина, коментира от Цюрих снощното решение на ЦИК за преброяване от разписките от машинния вот: „Новината е шокираща, разбира се, изборният процес е висша цел, когато става въпрос за организация и провеждане на изборите, но може би всички участници в този процес са закъснели – и партии, и ЦИК направиха много неща, за да се случи и да се стигне дотук. И сега да имаме един отчаян опит да се направи нещо за доверието“.
От „Изправи се БГ! Ние идваме!“ и „Демократична България“ ще внесат днес жалба до Върховния административен съд срещу повторното решение на ЦИК.
Преброяването на ръка е показало в годините си недостатъците си, коментира пред „Дарик“ правосъдният министър Иван Демерджиев. Според него решението „не е грешка, а целенасочена стратегия – замислена, планирана и реализирана“, а целта е „да се отблъснат хората от изборния процес, който да остане в затворен кръг„.
Той напомни, че не е добре правилата да се променят в последния момент .