Експертите единодушни, че Иван Гешев трябва да се оттегли от поста главен прокурор
Независим съд, реформа на прокуратурата и демократичен контрол, промени в КПКОНПИ и всички регулаторните органи, закриване на спецправосъдието, разделяне на ВСС на съдииски и прокурорски, връщане към стария модел – да работи на сесии, а работата му да бъде подпомагана от комисии. Но дори да остане в сегашния си вид задължително съставът му трябва да е изграден от мнозинство на съдии, избрани от съдии.
Това са част от темите, по които експертите на „Продължаваме промяната“, „Демократична България“, „Има такъв народ“ и БСП намериха общ език в разговорите по проблемите в съдебната власт, преди създаване на правителство в 47-то НС.
Главният прокурор и прокуратурата
Всички бяха единодушни, че Иван Гешев трябва да освободи поста главен прокурор.
Трябва да се използват всички законови механизми и да се прекрати мандатът на Гешев, каза Надежда Йорданова (ДБ).
ИТН смятат,че трябва да се ограничат по принцип правомощията на главния прокурор. „Имахме възможност на няколко пъти в последния парламент с Иван Гешев да кръстосаме шпаги. А сезирането на КС от негова страна е неприемливо и уронва престижа на съдебната власт. Нужно е да се ограничат правомощията на главния прокурор„, каза бившият шеф направната комисия Андрей Михайлов.
От „Продължаваме промяната“ смятат, че на законово ниво трябва да се променят правомощията на главния прокурор и да бъдат сведени до наказателните функции на прокуратурата – повдигане и поддържане на наказателно обвинение.
„Убедихме се, че съдебната система е дебалансирана и не функционира добре особено във фигурата на главния прокурор„, коментира Радостин Василев (ИТН)Василев. Нужни са още ефективност и прозрачност в съдебната система.
„Нямаме разминаване за Гешев – той е цел на всички“, отбеляза Иван Иванов от БСП.
Крум Зарков от БСП заяви, че сред първите промени на едно коалиционно правителство трябва да бъде въвеждането на съдебен контрол върху отказите на прокуратурата за образуване на производство по сигнали срещу главния прокурор и в случаите на полицейско насилие. „На пръв поглед това изглежда малка мярка, но на практика това е изключително средство за контрол на фактическата безнаказаност“, обърна внимание той.
„Бих се радвал главният прокурор сам да си даде оставката, за да не се занимаваме с него. Предполагам, че сега ни гледа. Човек трябва да знае кога е време да се оттегли„, обобщи темата Кирил Петков.
Според „ДБ“ парламентът трябва да избира главния прокурор, като последната дума за назначението остава на президента. Поднови се идеята да бъде намален мандатът на главния прокурор от 7 на 5 години. За всичко това обаче са нужни промени в Конституцията. ИТН говориха и за пряк избор на главния прокурор, както и за изваждане на прокуратурата от съдебната власт, което също е въпрос на конституционна промяна.
„В дългосрочен план трябва да помислим сериозно за позицията на прокуратурата дали ще бъде в съдебната власт или извън нея, както и дали да отпадне изцяло фигурата на главния прокурор, или неговата дейност да бъде сведена до административни функции„, заяви Никола Минчев (ПП).
За Висшия съдебен съвет
Според Атанас Славов (ДБ) реформата на ВСС трябва да гарантира, че в състава му ще има мнозинството на съдии, избирани от съдии във ВСС. „Това е начин да бъде преодоляно обичайното политическо домогване до съдебната власт и спирачка за директното политическо кадруван“, каза той. Изборът на председателите на ВКС и ВАС трябва да става по примера на издигната кандидатурата на Галина Захарова– по предложение на пленумите на съдилищата, а не на „маса с бяла покривка“, цитира думите на бившия председател на ВАС Константин Пенчев.
„Промените във ВСС са най-големият инструмент за въздействие в съдебната власт така че да имаме ефективна и справедлива съдебна власт. Има два инструмента – чрез Закона за съдебната власт и чрез промени в конституцията“, каза Андрей Михайлов (ИТН) и уточни, че промени в конституцията в момента е „политически трудно“.
„Подкрепяме идеята ВСС да стане от постоянно действащ орган, в орган, който взема решения в отделни сесии и да е подкрепен от постоянно действащи комисии, които да улесняват работата му“, заяви Лена Бориславова (ПП). От „ПП“ предлагат да отпаднат кариерните бонуси, които се превръщатат в предпоставка за влизане в този орган с други цели.
Спецправосъдието
От ДБ подновиха идеята си да специализираното правосъдие да бъде ликвидирано, защото е превърнато бухалка на „нашите“ срещу „вашите“. От БСП също подкрепят идеята. С известен нюанс от ИТН е „за“ , но мислят за „коригиране“ на това правосъдие.
„Продължаваме промяната“ обяви, че е за закриване на специализирания съд и прокуратура. Предлагат засилена отчетност на главния прокурор и задължително 3-месечно изслушване в парламента.
Крум Зарков каза, че това трябва да е една от първите промени на следващия кабинет.
Иван Иванов (БСП) отбеляза, че в закона трябва изрично да се запише „регрес на държава“ спрямо длъжностните лица, довели с действията си до осъждане на държата в Страсубрг.
КПКОНПИ
Представителите на партиите показаха единодушие по въпроса за реформа на КПКОНПИ и регулаторните органи. Функцията по гражданска конфискация трябва да съответства на европейската правна рамка, правото на защита да бъде гарантирано, заяви Атанас Славов. „Оказва се, че в момента лицата, срещу които е започнало производство по отнемане на имущество са с по-малко права отколкото тези, срещу които се води наказателно дело“.
„Не бива да се възлагат разследващи функции на тази комисия при нереформирана прокуратура„, обърна внимание той. Внимание бе отделено и на КЗК, чиито мандат бившите управляващи произволно увеличиха с две години плюс автоматичното му подновяване, каза Надежда Йорданова (ДБ)
От „ПП“ предлагат предлагат да се създаде нова парламентарна комисия за борба с корупцията, която първо да направи анализ на системните проблеми в Антикорупционната комисия и въз основа на него да бъде поискана оставката на ръководството на Антикорупционната комисия и Сотир Цацаров
Противодействието на корупцията може да се случи с промени в Наказателния кодекс и с реформа в Антикорупционната комисия, обобщи Андрей Михайлов (ИТН).
ИТН се обяви за въвеждане в закона на „мълчаливото съгласие“ като спирачка за бездействието на администрацията. Предлагат да бъдат направени промени в НК, защото в него няма текст срещу злоупотреби с обществените поръчки и търговията с влияние.
Независим инспекторат
От „Продължаваме промяната“ са за независим инспекторат, който да контролира съдебния и прокурорския съвет. Смятат, че Инспекторатът към ВСС трябва да се натовари с проверки за почтеност и конфликт на интереси за кандидатите за новия ВСС, независимо дали са излъчени от съдии, прокурори или от народни представители. Идеята е тези проверки да се въведат на входа на ВСС, обясни Лена Бориславова. Напомни, че сегашният инспекторат е с отдавна изтекъл мандат и дори легитимността на работата му е под въпрос.
Качеството на законите
Възстановяване на качеството на законодателния процес, закриване на спецправосъдието, изменение на чл. 139 от ЗСВ, който разширява правомощията на главния прокурор, съдебен контрол върху отказите за образуване на производства, превръщането на КПКОНПИ от бухалка в нормално работещо звено срещу корупцията“, обяви Филип Попов (БСП)
“ Трябва да се реформира начинът за правене на закони и да се стъпи на принципите на правовата държава. Апелът ми към всички вас е да има експертни съвети. За да спрем количественото законодателстване на парче да се направят такива съвети, в които да се включат експерти, неправителствени организации и обществото, защото много често не се чува гласът на тези, които трябва да прилагат тези закони„, коментира Ива Митева (ИТН).
„Участвал съм в създаването само на един закон, но учудващо за мен беше, че голяма част от т.нар. работа по законопроекта се случи в бюфета. Предлагам това да не се случва повече и да има максимална хигиена. Много съм обнадежден, че България ще бъде напълно различна“, коментира Кирил Петков.
От „ПП“ предлагат да се преразгледа информацията с данни за престъпления, извършени от магистрати по казуса с „Осемте джуджета“.
Отбелязано беше, че трябва да се сложи край на технологията, въведена от бившите управляващи на ГЕРБ за промени в законите чрез преходни и заключителни разпореди.
Лена Бориславова обобщи визията „България да бъде държавата, която задава модела и пътната карта, в която да станеш от последен в първенец за борба с корупцията и сигурност за гражданите“.
Експертите на партиите показаха още, че нямат различия за въвеждане на индивидуална конституционна жалба, законодателство за случаи като санкциите по „Магнитски“, реформа в дейността на частните съдебни изпълнители, промени на несъстоятелността в търговското законодателство, електронното правосъдие и юридическото образование, и по-добър достъп на гражданите до правосъдие.
Както и деполитизация на ЦИК.