

Народното събрание избра за министър-председател Кирил Петков, лидер на „Продължаваме промяната”, един от стотиците хиляди млади хора, казали „не“ на корупцията по време на протестите по-миналото лято.
От общо гласували 238 депутати, за избирането на Петков гласуваха 134 депутати.
Той очаквано бе подкрепен от 134 депутати от ПП, БСП, ИТН и ДБ, които участват в новата управляваща коалиция. Срещу него гласуваха 104 депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС и „Възраждане“. Такова беше разделението и при гласуването на структурата и състава на новия Министерски съвет.
“ Оттук пеша до Министерския съвет. Ще ходя по земята и ще говоря с хората. Още утре ще видя какво става с наводненията и пострадалите – това бяха първите думи на новоизбрания министър – председател пред журналистите. Друг непросредствен приоритет ще му бъде цената на тока за битовите потребители. Ще остана да живея в сегашния си апартамент и ще ходя по тротоари до МС, заяви той. Първата заповед, която Петков ще издаде е за влизане в МС само със зелен сертификат.
Када още, че ще назначи проф. Аргирова за личен съветник по Ковид кризата. „Тя е истински специалист. С нейната помощ ще привлечем още специалисти – кардиолози, ендокринолози, онколози, които не са свързани директно с ковид кризата, а целта ще е заедно да говорим как ваксините влияят и на останалите заболявания, тъй като българите не са против ваксинацията, а се притесняват именно за това какви ефекти ще има ваксината и върху тези останали заболявания.“
Дотук бяха приказките, оттук нататък започват действията, каза Петков.
Кандидатурата на Кирил Петков беше представена в парламента от Андрей Гюров, който оглавява парламентарната група на ПП. Петков е завършил финанси в университета във Ванкувър и бизнес администрация в Харвард. Развива бизнес в областта на пробиотиците и биотехнологиите. Заема поста на икономически министър в първия служебен кабинет на Стефан Янев.
Приоритетите на новия премиер
Първата ни задача е всички да осъзнаем, че ако искаме по-добро бъдеще за България, трябва да работим заедно, заяви Петков от трибуната на Народното събрание,
Каза, че 4-те формации в неговата коалиция са успели да постигнат споразумение за съвместната си работа, но ще им се наложи да работят заедно и с опозицията по приоритетите на страната. В сферата на енергетиката трябва да се направи всичко възможно да се избегне увеличаването на цената на тока за битовите потребители и да се намали за бизнеса, а гръцката газова връзка да стане основна задача. „Не трябва да зависим от никой“, подчерта той. В областта на здравеопазването първи проблем за разрешаване е ковид кризата. Той изтъкна важността на ваксинацията, която ще остане доброволна. „Ние оставаме зад Руанда, Пакистан и Таджикистан. Ето защо моята първа заповед, ако бъда избран, е всеки в Министерския съвет да има зелен сертификат“, ангажира се той.
Кирил Петков заяви още, че днес е важен ден да продължи промяната, промяната на мисленето, промяна на управлението. Трябва да работим заедно, ако искаме едно по-добро бъдеще за България, каза Петков.
Мотото на новото правителство ще бъде нулева толерантност за всеки изхарчен неправомерно лев. Основната цел на МВР е да няма нито един човек над закона. Ще държа да се хваща корупцията от най-ниското до най-високото ниво. Обеща, че няма да има нито един пенсионер под прага на бедност.
Един месец след третите за тази година парламентарни избори България има своето ново редовно правителство.
Състав на кабинета:
- министър-председател – Кирил Петков (ПП);
- вицепремиер по еврофондовете и министър на финансите – Асен Василев (ПП);
- вицепремиер по ефективно управление – Калина Константинова (ПП);
- вицепремиер и министър на икономиката и индустрията – Корнелия Нинова (БСП);
- вицепремиер по климатични политики и министър на околната среда и водите – Борислав Сандов (ДБ);
- вицепремиер и министър на регионалното развитие и благоустройството – Гроздан Караджов (ИТН);
- министър на вътрешните работи – Бойко Рашков (ПП);
- министър на външните работи – Теодора Генчовска (ИТН);
министър на труда и социалната политика – Георги Гьоков (БСП);
- министър на отбраната – Стефан Янев (ПП);
- министър на правосъдието – Надежда Йорданова (ДБ);
- министър на образованието и науката – Николай Денков (ПП);
- министър на здравеопазването – Асена Сербезова (ПП);
- министър на културата – Атанас Атанасов (ПП);
- министър на земеделието – Иван Иванов (БСП);
- министър на транспорта и съобщенията – Николай Събев (ПП);
- министър на иновациите и растежа – Даниел Лорер (ПП);
- министър на електронното управление – Божидар Божанов (ДБ);
- министър на енергетиката – Александър Николов (ИТН);
- министър на туризма – Христо Проданов (БСП);
- министър на спорта – Радостин Василев (ИТН).