Образователните медиатори в България бяха отличени с голямата награда “Човек на годината” в четиринайстите годишни правозащитни награди, организирани от Българския хелзинкски комитет. Още две равностойни, подгласни награди и осем специални приза бяха връчени на тържествена церемония снощи. Награждаването се проведе традиционно на 10 декември, в Международния ден на правата на човека.
Образователните медиатори в страната са стотици, но поради липса на единна структура, дейността им не е добре позната в обществото. В годината на пандемия проучване на център Амалипе сред 200 училища сочи, че близо 70% използват образователните медиатори за достигане до учениците от най-бедните семейства. Като мост между образователната институция, от една страна, и родителите и учениците – от друга, образователните медиатори провеждат множество информационни кампании, обикалят къщите и разговарят с родителите. Те успяват да убедят над 60% от родителите на деца от уязвими групи в безопасността на тестването за COVID-19 и да ги върнат присъствено в училище.
Обединена подгласна награда за Глория Филипова, Мануела Попова, Рейнбоу хъб беше връчена за дейността им срещу престъпленията от омраза и активността след хомофобското нападение над Рейнбоу и за ЛГБТИ организация “Действие” за мащабната ѝ работа в защита на равноправието на ЛГБТИ хората и техните семейства, включително с работата по делото пред Съда на Европейския съюз в Люксембург за гражданството на дете на еднополова двойка.
Подгласна награда получи и Фондация “Нашите недоносени деца” за дългогодишните си усилия за правото на най-уязвимите бебета на достъп до качествено здравеопазване и личен и семеен живот. През 2021 г. Фондацията стартира първата в страната пилотна програма за проследяване на недоносени бебета до навършване на 1 година.
Бяха връчени и осем приза в специални категории, два от тях – посмъртно. Основателката на Център за независим живот Капка Панайотова беше почетена с приза “Смело сърце”, за това че до последния си дъх се бореше за правата на хората с увреждания. Другото посмъртно отличие беше присъдено на д-р Адил Кадъм в категорията “И сам воинът е воин” за борбата ѝ за правото на децата на здраве и достъп до качествено здравеопазване.
Специален приз “Гражданска доблест” отиде при ромския активист Христо Николов за антидискрминационната му дейност, и в частност жалбите срещу университетски преподавател с лекции, изпълнени с расистко, ксенофобско и антисемитско съдържание.
Адв. Наташа Добрева беше отличена със специален приз “Постоянство и храброст” за дългогодишната ѝ дейност за защита правата на нехетеросексуалните, жени, а през последните две години – и хора със зависимости.
Нова награда с име “Светлина в тунела” беше връчена на онлайн платформата за психотерапевтична помощ и емоционална подкрепа kabinet.bg. Eкипът от професионалисти предлага лесен достъп до услугата и начин за връзка: по телефона, чат или имейл и работи активно както с уязвими възрастни така и с подрастващи.
“Застъпник на годината” през 2021г. стана Олга Минева, основателка на неправителствената организация EMPROVE, която помага на жени и деца в ситуация на домашно насилие.
Борислав Борисов взе отличието за “Активист на годината” за инициативата си „Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг“.
Призът “Журналист на годината” отиде при “Документалистите” Александър Николов и Димитър Панайотов за документалния мултимедиен разказ за донорството на органи “Последният дар на човека”.
Правозащитните награди “Човек на годината” се определят ежегодно от независимо жури.