Софийският апелативен съд ще решава мярката за неотклонение на 42-годишния Борислав Колев –обвиняем по делото за източените над 53 милиона за строежа на ЛОТ 5 от автомагистрала „Хемус”. Софийски градски съд на 9 ноември го остави под домашен арест, а прокуратурата протестира мярката, след като отказа да сключи споразумение срещу информация на знаковия обвиняем къде са отишли милионите.
По-рано от МВР съобщиха, че обществените средства са изнесени в „сакове и чували”.
42-годишният Колев е обвинен за пране на пари от строежа на лот 5 на АМ „Хемус“. За него е известно, че е бивш данъчен и до задържането му от ГДБОП е бил международен съдия по футбол.След задържането от Българския футболен съюз отнеха както неговите, така и правата на брат му, който също е съдия. По информация на медиите братът на Борислав Колев работи към строителната фирма, отговаряща именно за ЛОТ 5 от „Хемус”.
Скандал избухна в неделя, когато след серия публични брифинги на прокуратурата се разбра, че ГДБОП оказва „безпрецедентен“ натиск на наблюдаващите прокурори да сключат сделка с обвиняемия. Прокурорите отказаха преговори, а обвиняемият си тръгна без нито една дума по аферата. От ГДБОП отговориха, че това е нелепо и блокира разплитането на схемата.
От едната страна на разпрата стои главният прокурор Иван Гешев, според който между двете институции има „война“, която е в интерес единствено на престъпността, но в случая не показа, че тя ще бъде ударена. Освен отлично организираните пресконференции и декларации за независимост. От другата е вътрешният министър Бойко Рашков, който определи думите на Гешев като покровителство над бившите управляващите.
В ефира на БТВ вътрешният министър заяви, че обвиняемият още не е направил самопризнания. Според министъра прокуратурата не е обърнала внимание на възможностите, които е имала по случая. „Това е един от възловите лица в схемата „Хемус“. Този човек, който вече е известен, можеше да ни отведе по най-късия път до мястото, където се намират онези 50-60 млн. лева. Дали не са отнесени тези пари при някои ръководни политически лица, дали са изнесени в чужбина, дали не са в нечии партийни каси“, попита вътрешният министър. Три екипа от антимафиоти са били готови да тръгнат по следите на парите за автомагистрала, след самопризнания от арестувания Борислав Колев“, каза още вътрешният министър.
Рашков обясни, че обвинението на Колев е “ работно“. „Пита се в задачата – може ли да се промени в хода на разследването? Аз твърдя, че може. Тогава има хипотеза да сключи споразумение. Това може да се направи и в досъдебното производство, като се внесе в съда. Колко споразумения е сключил Гешев като прокурор?“, запита той.
И още: „Строителството на втората по дължина автомагистрала у нас е национален обект, който се очакваше от много български граждани и струва на данъкоплатците огромни финансове средства. Сега се оказа, че нито парите са налице, нито магистралата е готов. Пита се в задачата защо тази прокуратура не е започна разследване преди да се формира служебно правителство (през месец май), за да разбере има ли престъпления, които са извършени във връзка със строителството на автомагистрала, посочи той.
На този етап прогнозата е, че ако съдът остави обвиняемия Колев в ареста – той ще е под ръка на прокуратурата, но едва ли ще проговори къде са милионите. Така битката за тях има шанс да се увенчае с двоен успех на принципа: и вълкът сит, и агнето цяло. Но обществото нахално ще продължава да пита – къде ни отидоха парите?!