Обвиняемият Борислав Колев по делото за източените над 53 милиона от АМ „Хемус“, е дал “ дълги“ и „подробни“ обяснения пред двама наблюдававащи прокурори и разследващ полицай от ГДБОП. Той е посочил „конкретни лица, които имат отношение към евентуално извършеното престъпление“, чиито имена не са публично известни – това се казва в съобщение на прокуратурата след разпита. В него се посочва, че главният прокурор Иван Гешев е присъствал на следственото действие.
На разпита е изготвен видоеозапис, за който Колев и защитникът му са дали съгласие, след като са били предварително уведомени.
„Обвиняемият е изразил желание наказателното производство спрямо него да бъде прекратено, да отпадне процесуалното му качество на обвиняем и да не му бъде търсена наказателна отговорност“ – същото, което бе предложено от защитата по време на срещата с наблюдаващи прокурори в ГДБОП, обявена от ръководството на ВКП като „безпрецедентен натиск“.
В съобщението се казва още, че: „Наблюдаващите прокурори ще направят искане за провеждане на разпит на обвиняемия пред съдия по реда на чл. 222 от НПК. Предстои да бъдат дадени подробни указания от наблюдаващите прокурори за събиране на допълнителни доказателства чрез разпити на свидетели, както и чрез всички други необходими процесуално-следствени действия за разкриване на обективната истина„.
Разследването за източените милиони от строителството на АМ „Хемус“ да премине под специален надзор на Върховната касационна прокуратура и Софийската апелативна прокуратура, предлага държавното обвинение.
Започнало е установяване от МВР на лицата, посочени от Колев.
Прокурорите лично ще извършат множество действия по разследването, независимо че делото все още се намира в Софийски апелативен съд (САС) след произнасяне на въззивната инстанция по мярката за неотклонение на обвиняемия, се казва в допълнително съобщение. До произнасянето на САП поискалите самоотвод прокурори продължават да изпълняват функциите си на наблюдаващи прокурори, съобщава СГП. Наблюдващите прокурор си направиха отводи заради „безпрецеднтия натиск“, който твърдяха, че им е оказан от ГДБОП.
В случай че САП уважи тяхното искане, на принципа на случайния подбор, ще бъдат определени нови наблюдаващи прокурори, които да продължат ръководството и надзора върху разследването, посочват от прокуратурата.
Във вторник, след като САС замени домашния арест на Борислав Колев с постоянен, той поиска среща с министъра на вътрешните работи Бойко Рашков и главния прокурор Иван Гешев. Рашков се срещна с обиняемия преди разпита му в СГП, а след срещата даде знак, че е научил някои имена, но не ги оповести преди прокуратурата да си свърши работата.
„Aз личнo нe cъм изнeнaдaн oт тoвa, ĸoeтo чyx oт нeгo, тaĸa чe – дa, би мoглo дa ce oчaĸвa дa имa мaлĸo пo-ycĸopeнo paзвитиe в paзcлeдвaнeтo“, ĸoмeнтиpa Бoйĸo Paшĸoв след разговора си с обвиняемия.