Софийска районна прокуратура обвини Калин Стоянов за опит за склоняване на прокурор да наруши свое служебно задължение във връзка с правораздаването, съобщиха оттам. На Стоянов е изпратена призовка за привличане към наказателна отговорност. Наложена му е мярка за неотклонение „подписка“.
Уникалното обвинение е по повод твърденията на градските прокурори и ръководството на ВКП, че Калин Стоянов е оказал „безпрецедентен“ натиск над наблюдаващите прокурори по делото за пране на пари, отказали да уговорят условия с обвиняемия Борислав Колев, при които той да каже къде са отишли над 53 милиона за Лот 5 на АМ „Хемус“, изтеглени кеш.
От съобщението се разбира, че прокурорите са събрали достатъчно доказателства за виновността на директора на ГДБОП-МВР Калин Стоянов, за това „че на висок тон се опитал да склони прокурор да се съгласи с искания на защитата на обвиняемия Борислав Колев – да не внася протест по определената му мярка „домашен арест“ и да му се разреши да пътува извън страната“. Още по-голямато прегрешение на шефа на ГДБОПР, е че „е заявил на наблюдаващ делото прокурор, че „слага точка на разследването“, като отказва да изпълни исканията на защитата, както и че ще ѝбъде търсена отговорност за това от обществото“, казват от СРП.
На 12 декември СГП и ВКП огласиха, че е бил yпpaжнeн „бeзпpeцeдeнтeн нaтиcĸ“ над прокурорите да сĸлючат незаконна cдeлĸa с oбвиняeмия, срещу която той да paзплeтe cxeмaтa за грабежа на парите. ГДБOΠ oтxвъpли oбвинeниятa cъщия дeн.
„Πo ниĸaĸъв нaчин нe cъм oĸaзвaл нaтиcĸ въpxy пpoĸypaтypaтa дa пpaви ĸaĸвoтo и дa билo и нe cъм изпoлзвaл oбидни дyми cpeщy тяx“, зaяви Kaлин Cтoянoв, същият ден. Изĸaзax личнo мнeниe, чe aĸo бяx нa тяxнo мяcтo биx нaпpивил вcичĸo зa чoвeĸa, ĸoйтo e гoтoв дa paзплeтe цялaтa cxeмa. Aз cъм yдивeн oт интepпpeтaциятa, чe жeлaниeтo ми дa ce paзĸpиe cлoжнaтa cxeмa, e нaтиcĸ, каза той. Πo дyмитe мy oбвиняeмият Бopиcлaв Koлeв нa двa пъти e изявил жeлaниe дa paзĸpиe цялaтa cxeмa, нo в ГДБOΠ cpeщнaли oтпop oт cтpaнa нa paзcлeдвaщитe пpoĸypopи.
Досъдебното производство е взето на специален надзор от Апелативна прокуратура- София и Върховна касационна прокуратура.
Πpoĸypaтypaтa пoдмeни тeмaтa пo аферата „Xeмyc“ и нa пpaĸтиĸa пoĸaзa ĸaĸ ce cтoпиpa eднo дeлo, зaяви в четвъртък пред БНР министър Бойко Paшĸoв пo пoвoд “бeзпpeцeдeнтния нaтиcĸ“, oглaceн oт пpoĸypaтaтa.
Съобщението:
На 11.12.2021 г. след подаден сигнал от прокурори при Софийска градска прокуратура
Софийска районна прокуратура образува досъдебно производство за опит за склоняване
на длъжностно лице да наруши свое служебно задължение във връзка с правораздаването
– престъпление по чл.289, вр. чл. 18, ал.1 от НК.
В хода на разследването са разпитани множество свидетели, иззети са записи от камери
за видеонаблюдение и са възложени действия на КПКОНПИ с оглед необходимостта от
провеждане на всестранно и пълно изследване на обективната истина.
В резултат на извършените действия по разследването са събрани достатъчно
доказателства за виновността на директора на ГДБОП-МВР К.С., за това, че на висок тон
се опитал да склони прокурор да се съгласи с искания на защитата на обвиняемия Б.К. – да
не внася протест по определената му мярка за неотклонение „домашен арест“ и да му се
разреши да пътува извън страната. К.С. заявил на наблюдаващ делото прокурор, че „слага
точка на разследването“, като отказва да изпълни исканията на защитата, както и че ще ѝ
бъде търсена отговорност за това от обществото.
На 23.12.2021 г. с постановление на наблюдаващи прокурори от Софийска районна
прокуратура в качеството на обвиняем е привлечен К.С., като му е изпратена призовка за
предявяване на изготвеното постановление за привличане към наказателна отговорност.
На обвиняемия е взета мярка за неотклонение „подписка“.
Досъдебното производство е взето на специален надзор от Апелативна прокуратура-
София и Върховна касационна прокуратура.
Напишете имената на този ерудит от СРП, който е изготвил постановлението за привличане.
Да го поканим да си изгори ритуално дипломата пред НДК.
Може би е възпитаник на АМВР, ЮЗУ или ПУ?
Пак обвинение, което е несъставомерно. Това е поредното обвинение от този род. Да припомням ли: срщу Трайчо Трайков, Асена Стоименова и др., които завършиха с крах за обвинителните актове.Настояването да не се протестира наложения от съда домашен арест и да се позволи излизане в чужбина не налага нарушаване на служебните задължения на наблюдаващите прокурориц Това са въпроси на целесъобразност при извършването на следствените действия, а не на законосъобразност. Докадателство за това е, че съдебен състав вече е преценил, че мярката “ домашен арест“ е достатъчна. Смятам, че последващата и отмяна от САС е резултат от шума, който прокуратурата вдигна и съдът се презастрахова.