Срещу България има 14 наказателни процедури за нарушаване на правото на ЕС, като Европейската комисия вече е завела съдебен иск за това, че нашият Търговски регистър не е свързан със Системата за взаимно свързване на регистрите на ЕС – BRIS. Това каза правосъдният министър Надежда Йорданова в отговор на въпрос на депутата от БСП Крум Зарков, зададен на петъчния парламентарен контрол.
Йорданова припомни, че българският Търговски регистър е трябвало да бъде свързан с BRIS още през 2017 г., но са минали години на нехайство и бездействие, а когато през 2018 г. той се срина, проблемът е станал ясен за всички.
През 2017 г. до 2019 г. правосъден министър бе Цецка Цачева В ерата ГЕРБ тя наследи на поста Екатерина Захариева. След Цачева министерския пост зае Данаил Кирилов, а след него – Десислава Ахладова. В момента България е единствената страна от ЕС, чийто Търговски регистър не е свързан към BRIS.
Пред правната комисия в четвъртък министър Йорданова изрази опасения, че на страната ни можеа да бъдат наложени финансови корекции заради този случай. Още през лятото ЕК предупреди, че ще заведе иск срещу България, а това вече е факт, каза тя.
Проблемът е започнал да се решава от средата на 2020 г. , след сигналана на ЕК, че ще започне съдебна процедура. Тогава е направен план за действие, регистърът е надграден и първият етап от тестването му мина успешно, вторият е през февруари, съобщи Йорданова.
Целта е до края на юни той да бъде свързан в европейската система.
Десет от наказателните процедури срещу България са в начален етап, четири са във втора фаза – с мотивирано становище от ЕК, каза още Йорданова. И предупреди, че има заплаха и за 15-и казус. Министърът каза още, че има подготвени пет законопроекта във връзка с някои от процедурите, които да бъдат внесени в парламента и които трябва да се разгледат с приоритет.