Председателят на Народното събрание Никола Минчев е дал положителен резултат за коронавирус след 6-часовото заседание, съобщи пресцентърът на парламента.

От съобщението се разбира, че Минчев се е почувствал зле снощи вечер след близо 6-часовото заседание на Консултативния съвет за национална сигурност при президента Румен Радев. Председателят на Народното събрание си е направил веднага тест и той се е оказал положителен.
През следващите дни той ще участва в заседанията на парламента дистанционно по електронен път при спазване на приетите от депутатите правила, завършва съобщението на пресцентъра на Народното събрание.
Днес стана ясно, че е карантиран и премиерът Кирил Петков и началникът на кабинета му Лена Борислова.
Прессекретариатът на държавния глава информира, че по повод съобщението за положителната проба за Covid-19, Президентът Румен Радев и представителите на неговия екип, участвали в заседанието на КСНС, са се самоизолирали. „Всички са в добро здраве. Предприети са мерки за нормалното функциониране на президентската институция„, гласи съобщенито.
Очаква се до края на деня да стане ясно дали Столичната РЗИ ще карантинира и други участниците във вчерашния Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС) като „контактни“.
В него участие взеха президентът Румен Радев и по един представител от седемте парламентарни групи. В заседанието участваха също премиерът Кирил Петков и вицепремиерът Асен Василев, министрите на вътрешните работи Бойко Рашков и на отбраната Стефан Янев, както и заместник-министърът на външните работи Ирена Димитрова, председателите на Държавните агенции „Национална сигурност“ и „Разузнаване“ – Пламен Тончев и Антоан Гечев, и посланикът ни в Скопие Ангел Ангелов.
Консултативният съвет за национална сигурност (КСНС), свикан от президента Румен Радев заради спора със Северна Македония утвърди досегашната позиция на България, стана ясно от становището обявено от държавния глава пред медиите.
Съветът беше с обявена тема „Интегриране на Западните Балкани в ЕС. Роля на Република България в разширяването на ЕС и в процеса на стабилизиране и асоцииране: Република Северна Македония и Албания“. КСНС констатира, че четири години след подписването на договора за добросъседство през 2017 г. Северна Македония не е направила необходимото за неговото изпълнение. България първа призна независимата македонска държава и не отрича правото на нейните граждани на самоопределение. В същото време обаче нашата страна държи на равноправието на македонските българи с останалите народи в югозападната ни съседка. Техните права не могат да бъдат обект на преговори – такова е категоричното мнение на съвета.
Участниците в КСНС са се обединили около мнението, че са необходими всеобхватни действия за възстановяване на доверието между двете страни и за активизиране на усилията във всички области от взаимен интерес. Очаква се това да допринесе за преодоляване на застоя в двустранните отношения. Съветът препотвърди позицията на България за готовността на Албания за начало на преговори за членство в ЕС.
Въз основа на проведените разисквания, Консултативният съвет за национална сигурност прие следните предложения към изпълнителната и законодателната власти:
1. При провеждане на външната политика на страната, Министерският
съвет да изпълнява националната позиция на България, като спазва
изискванията, произтичащи от Договора от 2017 г., Рамковата позиция от
2019 г. и Декларацията на 44-то Народно събрание.
2. Даването на съгласие за започване на преговори за членство на
Република Северна Македония в ЕС да не се обвързва със срокове, а с
постигане на реални резултати, включително и, държа да подчертая, по
отношение на правата на македонските българи.
3. Изпълнителната власт да продължи да работи за отчитане на
изпълнението на Договора от 2017 г. в преговорния процес за членство на
Република Северна Македония в ЕС.
4. Изпълнителната власт да изготви и обезпечи в кадрово и финансово
отношение план за действие с мерки за постигане на осезаем напредък
във всички области на двустранните отношения с Република Северна
Македония.
5. Изпълнителната власт да предложи на партньорите в Република
Северна Македония създаването на съвместни работни групи по области,
в съответствие с Договора за приятелство, добросъседство и
сътрудничество, с цел активизиране на двустранните връзки.
6. Изпълнителната власт да предприеме мерки за ускоряване
изграждането на Коридор № 8, съвместно с Република Северна
Македония и Република Албания като единен проект в неговата цялост –
автомагистрала, ж.п. линия, енергийна и дигитална свързаност.
7. Народното събрание да предложи на законодателния орган на
Република Северна Македония създаването на структуриран диалог
между парламентарни комисии и групи за приятелство, който да засили
доверието и да подпомага цялостния процес.