Председателят на парламентарната група на “Демократична България” Христо Иванов заяви, че очаква в следващите 2-3 седмици да има движение по основните законопроекти за съдебната реформа.
Той определи забавянето като технологично заради формата на коалицията, но се надява след първоначалното одобрение скоростта да се вдигне в Народното събрание.
“Ние от “Демократична България” имахме готови законопроекти, които минаха на първо четене в предишния парламент. Появиха се нови играчи и има нужда от технологично време да бъдат внесени вече не като законопроекти на “Демократична България”, а като законопроекти на Министерски съвет или на цялата коалиция”, каза той в предаването “Въпросите” по TV1.
Според него първоначалното съгласуване на ниво коалиция ще гарантира необходимата подкрепа в комисиите и пленарна зала.
“Времето, което сега се инвестира да се постигне разбирателство в една доста сложна коалиция, ще се навакса. Ако има ясно мнозинство по законопроектите, те ще минават достатъчно бързо в Народното събрание. Очаквам в следващите 2-3 седмици тези закони да започнат своето движение”, каза той.
Христо Иванов заяви,че не е притеснен от писмото на главния прокурор Иван Гешев до европейските служби. Той го окачестви като “отчаяние”.
“Едва ли г-н Гешев, може да се надява, че някой ще му обърне внимание в Европа. Неговата дискредитация е пълна и необратима. В Плана за възстановяване много ясно е казано, че липсата на отчетност на главния прокурор е един от най-големите проблеми пред България”, коментира той.
“Това са негови опити да задържи впечатлението в прокуратурата, че държи някаква инициатива, че предприема действия. Ако започне да губи психологическото предимство, че контролира нещата вътре, това може да отприщи окончателен взрив. По-скоро считам, че иска да покаже “Жив съм. Действам. Имам инициативата”. „Отчаяна история”, каза още съпредседателят на „Демократична България“.

Пред БНТ Атанас Славов, зам.председател на правната комисия заяви: Работим усилено с колегите по изменение на Закона за противодействие на корупцията, който ще бъде внесен до края на месеца. Предстои уточняване с всички коалиционни партньори на финалните текстове. С високо ниво на съгласие сме за това как да изглеждат двата нови органа – Комисията за противодействие на корупцията и Комисията за отнемане на имуществото.
„Комисията за противодействие на корупцията ще бъде фокусирана върху конфликти на интереси, но и върху разследване на корупционни престъпления. Досега КПКОНПИ няма разследващи функции, а само оперативно-издирвателни“, изясни той.
На въпроса дали по този начин ще се изземат функции на прокуратурата Славов заяви:: „Разследването и в момента е извън прокуратурата с изключение на следователите. Сега ще има още един разследващ орган, който е специализиран в противодействие на корупцията и разследване на корупционни престъпления.“
По думите на Славов всички очакват КПКОНПИ да бори корупцията, а тя само подпомага прокуратурата или други разследващи органи, пази периметъра на извършено престъпление, но всъщност няма разследващи правомощия. Славов очаква резултати от създаването на новата комисия през втората половина на годината.