Възможно е на МВР да бъде позволена повече самостоятелност от обвинението при разследване на престъпленията, защото всички видяхме какво може да направи прокуратурата в момента, каза пред БНР адвокат Емануил Йорданов, бивш вътрешен министър и депутат. Коментарът му бе по повод предложението на Бойко Рашков МВР да получи право да образува досъдебни производства и да иска разрешение за ползване на спецсредства без опекунството на прокуратурата.
По повод идеята на Рашков, Йорданов напомни, че и „сега в закона има някои текстове, които са близки до това предложение. “
За сегашното състояние на прокуратурата Йорданов даде пример с разследването на изчезналите неизвестно къде обществени средства за над 53 милиона, отпуснати за строеж на лот 5 на АМ „Хемус“. „Разследването за магистрала „Хемус“ към момента е провалено на 90%, благодарение на действията на прокуратурата,“ заяви той. Тя в момента за едни е бухалка, за други е пухена възглавница, върху която да спят спокойно.“
Юристът обърна внимание, че „когато се правят промени, свързани с прокуратурата и начина ѝ на функциониране към настоящия момент, би трябвало да отчитаме и факта, че не след дълго прокуратурата ще бъде прокуратура след Гешев“.
Сигналите, които пристигат за главния прокурор Иван Гешев и се обработват в Министерството на правосъдието, са началото на лавина, която ще го засипе, каза Йорданов.
По думите му в парламента трябва да положат сериозни усилия при избора на Инспекторат, който да си върши работата, а не „да е безплатна притурка на Гешев“. След това „да се види какво може да се направи с избора на един читав ВСС“, каза Йорданов. Той е на мнение, че след като Гешев е „назначен от Бойко Борисов и Цацаров“, а те в момента са с отслабени позиции, в битката си за оцеляване главният прокурор може да разчита на себе си и на 5-6 души около себе си.
„Не мисля, че закриването на специализираните съд и прокуратура може да доведе до нещо лошо за съдебната система“, коментира Йорданов. По начина му на функциониране през последните 10 години този съд е доказал несъстоятелността си, допълни той. „Нека не обръщаме внимание на смешния плач на Гешев, че като се закрият специализираните структури, тези престъпниците щели да играят Дунавско хоро и да пият шампанско“, каза адвокатът.
Във всеки окръжен съд има съдии, които не отстъпват по нищо на тези в специализирания съд, а да не говорим за това доколко човек може да бъде съдия, когато позволява на прокуратурата да нарушава Конституцията и законите в България, заяви Йорданов. Не е трудно да се направи едно проучване колко споразумения са сключени между прокуратурата и обвиняемите и колко от тях са на базата на едно прекомерно задържане, заяви той.
Според Йорданов в специализираните съд и прокуратура „има една крайно непочтена игра с мерките за неотклонение“. Този модел бе изобретен в Пловдивския окръжен съд, когато Сотир Цацаров му беше председател и после пренесен в специализираното правосъдие, отбеляза Йорданов.
Запитан за опасенията новата КПКОНПИ да се превърне в бухалка за сега управляващите юристът изтъкна, че за да не стане това, трябва „много внимателно да се изработят законовите текстове“.
„Нормално е практикуващите юристи да участват в обсъждането на предстоящите промени на законодателството, но мисля, че е хубаво да се осигури участие и на прокурори, които не са зомбирани от Гешев. “ Разбира се, че има такива прокурори, прокуратурата не е Гешев и заместниците му„, категоричен бе адвокат Емануил Йорданов.