Главният прокурор Иван Гешев е на работно посещение в Брюксел, където в периода 26 – 27 януари 2022 г. ще проведе работни срещи с представители на Европейския парламент, съобщи държавното обвинение.
Основен акцент в разговорите ще бъде поставен върху ролята на съдебната власт и в частност на Прокуратурата на Република България за утвърждаване на принципите на върховенството на правото у нас, както и предизвикателствата, които стоят пред страната ни в тази насока. В рамките на срещите ще бъде разгледана законодателната рамка в контекста на провежданата съдебна реформа в България с цел прилагане на европейските стандарти в националното законодателство, се казва в съобщеинето.
Главният прокурор Иван Гешев ще запознае европейските парламентаристи с проблемите, свързани със защита правата на ЛГБТИ-общността, малцинствени групи и хората в неравностойно положение и ролята на прокуратурата за тяхното преодоляване, както и с водещата роля на институцията по недопускане на зловредно чуждестранно влияние, засягащо интересите на Европейския съюз и страните членки на НАТО, пишат от ВКП.
В рамките на посещението си в Брюксел Иван Гешев ще се включи от Европейския парламент и в организираната от членовете на Мониторинговата група към Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи дистанционна среща, посветена на наблюдение на демокрацията, върховенството на правото и човешките права в България. В тази връзка ПРБ е изпратила на членовете на Мониторинговата група информация за актуалното състояние на въпросите, обект на обсъждане в предходни дискусии.
Очаква се евродепутате да се интересуват от хода на разследванията за къщата в Барселона, за златните кюлчета от снимките в спалнята на бившия премиер Бойко Борисов, както и за причините поради които прокуратурата не може да ги приключи две години. Евродепутатите питат и за разследването за изчезналите милиони за магистрала „Хемус“, както и какво ще предприеме прокуратурата да разследва насилието над журналисти. Главният прокурор ще дава разяснения за избора на кандидати за делегирани прокурори в Европейската служба на главния прокурор, част от които бяха върнати, а един беше отхвърлен.
По предварителна информация на изслушването в Мониторинговата група ще бъде и министър-председателят Кирил Петков, министърът на правосъдието Надежда Йорданова, министърът на културата Атанас Атанасов.
Изслушването ще бъде на 27 януари при закрити врати. Депутатите ще очакват не просто предварително подготвени позиции, а отговори на уточняващи в движение въпроси – доколко съдебната реформа ще бъде съобразена с препоръките на Венецианската комисия, дали реформата няма да се ограничава само с персонални промени, каква е отговорността на главния прокурор, как се противодейства на корупцията по високите етажи на властта, заяви Елена Йончева пред БНР.