Главният прокурор поиска засилено наблюдение върху България по механизма за върховенството на закона
Щом не ме харесват, значи си върша работата
С бързи крачки вървим към престъпността в началото на 90-те години – казвам го съвсем отговорно. И според мен това българските граждани вече са го усетили. Скоро няма да може да бъде скрито за повечето български граждани“ – това каза главният прокурор Иван Гешев в Брюксел пред журналисти след изслушването му от Мониторинговата група по механизма за върховенството на закона на Европейския парламент.
Гешев е поискал засилено наблюдение върху България по механизма за върховенството на закона заради „обезпокоителни тенденции“ през последната година и половина, разказва той. Изразил е мнение пред евродепутатите, че Европейската комисия трябва да влезе „в по-сериозен диалог“ с българските власти по механизма за върховенството на закона. „Прокуратурата е за засилен диалог с европейските институции, включително на базата на по-сериозно наблюдение по механизма, който вече съществува. На база на тези изключително притеснителни тенденции, защото освен корупцията по високите етажи, което е хроничен проблем, в момента се възраждат десетки други проблеми, които смятахме за забравени“.
Според главния прокурор, освен корупцията по високите етажи на властта, която си е хроничен проблем, притеснителните тенденции, които е обявил пред евродепутатите, са „телефонните измами, обикновените кражби, убийствата, които се случват през ден, и множество други проблеми, които смятахме за решени, включително и организираната престъпност“ .
Това е част от липсата на взаимодействие между институциите, от опитите за война със съдебната власт“, е заключението на Иван Гешев. „Не се чувствам горд като българин да го кажа, но прокуратурата смята, че е необходим по-сериозен диалог и наблюдение от европейските институции“, са думите му.
Гешев е показал загриженост за човешките права пред евроводепутатите, като е разказал, че по време на „двата избора“ за НС е имало заобикаляне и нарушения на закона, претърсвания без разрешения от съд, което е изключение по закон, лошо отношение с малцинствени групи и инвалиди, „което може да представлява състав на престъпление“, смята той. Не посочва кой е извършил тези действия, оставя публиката да се досети, че визира МВР. „Изключително сме притеснение от този подход, който видяхме по време на изборите“ , категоричен е той. (Може да се каже,че загрижеността на Гешев за правата на човека е похвална на фона пълното му пренебрежение към побойщата под колоните на МС над протестиращите младежи от лятото на 2020 г. б.р.)
От думите му се разбра, че е обърнал внимание също, че МВР е отказало да участва в общи щабове с прокуратурата по време на изборите и така „се опитва да изземва правомощия на съдебната власт“, е изводът му.
На въпрос дали причината не е в недоверието към неговата фигура, Гешев отговаря: “ Работата на един прокурор е да си върши работата. Аз съм главен прокурор и си върша моята работа, ако си я върша както трябва , ествествено е, че няма да ме харесват“.
Гешев коментира и съдебната реформа. “ Аз съм свидетел на всички т. нар. реформи от 94 -та година. Основното в тях е едно – да завземеш определени позиции и да смениш някой човек, за да можеш ти да упражняваш някакъв контрол. И никога тази реформа през годините, не е била консултирана с хората, които практикуват – в слушая наказателно право. Подозирам, че и в момента ще се случи същото, а резултатите винаги са били трагични за съдебната система. Никога целта не е била ефективност на съдебната система, а някаква политическа цел, но ние сле готови да участваме в тази реформа. Надявам се някой да ни попита кои са актуалните проблеми“, посочи той.
Запитан за хода на „Барселонагейт“, той отговоря традициионно: „Информация по дела се дава само с разрешение на наблюдаващия прокурор, посочено е, че са изготвени европейски заповеди за разследване до Испания, на които до момента няма отговор. И няма как да бъде приключено едно разследване, след като испанските съдебни власти до момента не са отговорили, а българските съдебни власти нямат правомощия да кажат кога и как да се приложи испанския закон“.
Гешев отрича той или съпругата му имат недеклариран имот в чужбина.
Искът на семейство Баневи към него и заместниците му, определя като несериозна тема, „лишена от правно основание“ и с „цели, различни от юридическите“.
Баневи внесоха искова молба в СГС с искане Гешев и заместниците му да бъдат осъдени и да заплатят лично, а не от парите на държавата, 60 хил. лева обезщетение за опозоряването им в писмо на до 67 европейски институции. В него, без да са осъдени, ръководството на ВКП ги нарича „известни олигарси“, отговорни за длъжнocтни пpиcвoявaния и пpaнe нa пapи в paзмep нa 1.5 млpд. лeвa и др. Исковата молба на Баневи е за непозволено увреждане, а посочено законово основание е чл. 45 – чл. 52 от Закона за задълженията и договорите.