Министърът на правосъдието Надежда Йорданова проведе онлайн среща с представители на Асоциацията на съдиите по вписванията, съобщи Министерството на правосъдието. Юристите са запознали министъра с недоволството си от намерението на управляващите да влеят производството по вписване в нова агенция и съдиите да излязат от системата на съдилища и да минат на подчинение на директора й като длъжностни лица. Според съдиите, така те ще загубят независимия си статут, а вписването на актовете и издаването на удостоверения ще се окаже под административен контрол. В момента съдиите по вписванията се назначават от министъра на правосъдието, но са към районните съдилища и се ръководят от техните ръководители.
Със законопроекта за държавния бюджет, правителството предлага създаването на Държавна агенция по вписванията към Министерския съвет, в която да се влеят Агенцията по вписванията, Агенцията по кадастъра, дирекция ГРАО в МРРБ и регистърът на особените залози. Тази промяна предвижда премахването на съдиите по вписванията, чийто статут в момента е уреден в съдебния закон и прехвърлянето им от районните съдилища в новата агенция като длъжностни лица по вписванията. В мотивите за промяната чрез закона за бюджета е посочено, че статутът на съдиите по вписванията и сега е различен от този на съдиите:
„Функциите на съдията по вписванията са свързани основно с разпореждане или отказ на вписванията, отбелязванията или заличаванията в имотния регистър и произнасяне за издаването на справки и удостоверения. Съпътстваща дейност е извършване на нотариални и други действия, предвидени със закон. Към момента статутът на съдията по вписванията е изведен извън глава девета на Закона за съдебната власт „Статут на съдиите, прокурорите и следователите“, и е определен в глава тринадесета на закона „Съдии по вписванията“. Видно е, че самият законодател ясно е разграничил статута на съдията от статута на съдията по вписванията.“
Намерението предизивика остра реакция включително и заради повторението на практиките на ГЕРБ за избягване на общественото обсъждане чрез използване на преходните и заключителни разпоредби на други закони без връзка с промяната. В открито писмо съдиите по вписванията заявиха, че Министерският съвет е злоупотребил с правомощията си, като е изменил с преходните и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет редица други закони, които не само не са с бюджетен характер, но и в голямата си част нямат пряко отношение към формирането на приходите и разходите.
По този повод съпредседателите на Гражданския съвет към ВСС Мария Карагьозова и Евгени Иванов, по предложение на Българска асоциация на съдиите по вписванията свикват на 7 февруари извънредно заседание за “ реакция и предприемане на консолидирани действия„.
Асоциацията настоява да бъде обсъден внесения в НС проект на Закон за държавния бюджет за 2022 г., в който „чрез преходните и заключителни разпоредби към него се прави опит за безпрецедентна подмяна на едно съдебно-охранително производство и превръщането му в административно такова, като инструмент на изпълнителната власт“.
От съобщението на Министерството на правосъдието се разбира, че на срещата министър Йорданова е уверила съдиите по вписванията, че диалогът с тях и между институциите ще продължи до намирането на оптималното решение, което ще гарантира в максимална степен защитата на правата на гражданите.