След близо три часа часа дебат в пленарна зала парламентът одобри създаването на временна комисия, която ще обсъжда промените в конституцията. Комисията бе гласувана с 134 гласа „за“и 39 „против“. Тя ще работи със срок от 6 месеца, като в нея ще бъдат обсъждани промени в основния закон, свързани с правата на гражданите, върховенството на правото, независимостта и отчетността на съдебната власт.
Комисията ще има само 8 членове, вместо 14, а за неин председател бе избран Христо Иванов от „Демократична България“. Останалите членове са Стою Стоев и Рена Стефанова от „Продължаваме промяната“, Ива Митева и Андрей Михайлов от „Има такъв народ“ и Атанас Славов от „Демократична България“, Филип Попов и Явор Божанков от БСП. Направи впечатление отсъствието на предложение за един от най-компетентните юристи по темата в левицата – Крум Зарков.
ДПС и „Възраждане“ гласуваха „против“ и не предложиха свои членове. ГЕРБ-СДС подкрепи създаването на комисията, но отказа да участва с членове, след като Десислава Атанасова поиска председателството на комисията да се раздели между ПП и ГЕРБ-СДС, а управляващото мнозинство ги отхвърли.
Хамид Хамид от ДПС заяви, че много промените трябва да се случат, особено по отношение на структурата на ВСС, статутът на главния прокурор, както и възможността за пряка конституционна жалба. От ДПС обаче настояват, че създаването на временна комисия, без ясен законопроект е безпредметно. „Ние ще направим точно това, днес ще представим на всички парламентарни групи нашия проект за промени в конституцията на Република България. Ето повод, по който може да създадете временна комисия. В противен случай, когато няма нищо за какво да се дърляме в тази комисия“, заяви Хамид.
От партия „Възраждане“ определиха като излишна подобна комисия. Депутатът Николай Дренчев подчерта, че не това е дневният ред на обществото:
„Проблемите с тока, проблемите с галопиращата инфлация, кризите – и здравно-икономическа, и всякаква – това е дневният ред на обществото. Тази измислена комисия категорично не ѝ е нито времето, нито мястото в това, ползващо се с недоверието на обществото Народно събрание“.
Парламентарната група на ГЕРБ също възразиха срещу създаването на временната комисия, но в крайна сметка обявиха, че ще е я подкрепят под условия, едно които е повече да не бъдат наричани “ мафиотска“ организация и да получат съпредседателско място в комисията.
„Вие има да извървите път, за да докажете, че не сте мафиотска организация“, репликира Тошко Йорданов (ИТН) изказване на Тома Биков. За реприката си бе наказан със забележка.
„Ако не се съгласите с нашето предложение, в мен ще остане усещането, че няма да създадем временна комисия, която да ни води към промени в конституцията, а ще е поредният психоаналитичен кабинет, в който някакви хора ще си говорят на тази болна тема – съдебна реформа“, заяви Любен Дилов от ГЕРБ.
„Лечението на психоанализата минава през признаване на проблема и изговарянето му“, отвърна му Крум Зарков от БСП. По думите му сега действащата конституция е най-добрият нормативен документ, който е изготвян и промяната в нея не трябва да бъде разглеждана като поставяне под въпрос на нейните основни постулати, а като начин за нейното подобряване.
Искрен Арабаджиев от „Продължаваме промяната“ бе категоричен: „Знаем, че нямаме достатъчно гласове за конституционни промени, но вярваме в съвестта на всеки един народен представител да я подкрепят, за да я подкрепят.
Миналата седмица „Демократична България“ предложи създаването на временна парламентарна комисия за промени в Конституцията. „В момента българското правосъдие се ползва с нива на обществено доверие, които са толкова ниски, че не им позволява да извършват правораздаващата им роля. За да търсим съгласие, ние избрахме не да внасяме свой законопроект, за да не поставяме всички останали пред свършен факт. Решихме да създадем площадка, на която да може да търсим в диалог допирните си точки и всеки на равноправно начало да участва в нея.“, каза Христо Иванов от трибуната и добави, че гласуването в зала ще е първият сигнал към българското общество, че политиците са готови да започнат този дебат.
“България плаща изключително висока цена, че е възприемана като една от най-корумпираните страни в ЕС. Тази цена не е някаква абстракция. Тя се плаща, защото няма доверие от нашите партньори. Тя е включена и в риска, който инвеститорите оценяват, когато преценяват дали да дойдат да инвестират тук. Трябва да добавим огромните щети за реномето на България и нейния имидж. Тази тема е препъни камък при всички наши усилия при по-нататъшната ни интеграция в ЕС”, каза още Иванов.