При приложение на закона „Магнитски“ на една банка – много бързо могат да бъдат спрени международните ѝ разплащания и на практика да се превърне в обикновено чейндж бюро за 24 часа.“
„Ние бяхме подготвили концепция за бъдещ закон, чиято цел не беше да се прилага законът „Магнитски“ на територията на България, а да се предпази държавата, най-вече държавните органи, държавните предприятия, както и структуроопределящите предприятия, които са в специален нормативен списък и имат огромно значение за стабилността на държавата в икономически аспект – как те да се предпазят от действието за закона „Магнитски“. Защото макар той да няма пряко действие в България, той има екстериториално действие и много лесно това действие би могло да засегне тези структуроопределящи за нас органи и предприятия.“ Това заяви бившият правосъден министър Иван Демерджиев пред БНР по повод решението на ВАС, според което без нормативна уредба, законът „Магнитски“ няма пряко приложение.
Демерджиев отбеляза, че проблемът на България е в икономическите ѝ възможности да поеме удар, какъвто може да дойде по линия на прилагането на „Магнитски“. „Например на една банка – много бързо могат да бъдат спрени международните ѝ разплащания и на практика да се превърне в обикновено чейндж бюро за 24 часа.“
По думите му правото на ЕС не забранява подобна уредба, с която държавата да предпази себе си, своите органи и структуроопределящи предприятия.
На 3 февруари двa paзлични тpичлeнни cъcтaви нa Bъpxoвния aдминиcтpaтивeн cъд oбявиxa зa нищoжни чacти oт aĸтa нa Mиниcтepcĸи cъвeт, cвъpзaн cъc caнĸциитe пo Зaĸoнa „Maгнитcĸи“ пo пo жaлби нa Иpeнa Kpъcтeвa и нa „Интepнюз 98“ OOД cъc cъдpyжници Eлeнa Динeвa и „Hoвe интepнaл“ EOOД. Според бившия министър на правосъдието може да се очакват и други еднопосочни произнасяния на съда с вече постановеното. В съда са образувани общо 62 дела по жалби на засегнати лица.
ЕС усилено разработва свой собствен вариант на „Магнитски“, с който да се бори с корупцията в държавите от Съюза, каза Иван Демерджиев. В някои от държавите в ЕС има законодателство, сходно на това, което започнахме да разработваме, но в малко по-различен аспект, допълни той.
Редица държави са преценили, че нямат необходимост от подобно законодателство, но нашата има, смята Демерджиев.
Относно темата за т. нар. златни паспорти и инвестиционното гражданство в предаването „Преди всички“ Иван Демерджиев изтъкна, че българските служби активно участват в процедурата и ако се е случило руски и китайски агенти да са получили по спорен начин българско гражданство, то това би означавало, че службите не са си свършили работата. Демерджиев припомни, че по времето на служебните правителства е била поискана „пълна проверка на всички лица, които са получили такова гражданство“, а тези лица са били от цял свят.
„Такова силно преобладаване на лица от една или друга държава не се наблюдаваше. Напротив – странно се наблюдаваше наличието на лица от всяка точка на света.“
Резултатите от проверката са дошли при предаването на властта в правосъдното министерство на Надежда Йорданова.
„По памет, мисля, че имаше констатирани 7 или 8 случая със сериозни проблеми, по отношение на които тя пое ангажимент да ги придвижи към компетентните органи и институции.“
Според експравосъдния министър ДПС дублира законодателно предложение на Министерството на правосъдието.
Иван Демерджиев очаква Конституционният съд със своето решение, което ще обяви утре, да потвърди правомощията на правосъдния министър да иска предсрочното отстраняване на главния прокурор.
„Не бива да се смята, че това е панацея, която ще доведе автоматично до отстраняване на главния прокурор. Напротив – предстои процес, изключително сериозен, след произнасянето на КС.“