Институционално продължение на скандала „Барселонагейт“ би трябвало да има – това заяви пред БНР Андрей Янкулов, правен експерт в Антикорупционния фонд и бивш прокурор. Информацията, която се огласява от медиите, очевидно е достояние на българските институции, и след като испанските власти твърдят, че има достатъчно основания да се разглежда въпросът за пране на пари, би трябвало нашите органи, както е по закон, да проведат едно всестрано, обективно и пълно разследване.
„Има доказателства за множество индикатори, свързани с корпоративни транзакции, които са свързани и могат да конституират предполагаемо престъпление международно пране на пари, възлизащо на стойност над 5 млн. евро; според открити източници, чиято информация се съдържа в жалбата, се предполага, че средствата може да са свързани с недекларирани такива от висши служители на българското правителство, включително на министър-председателя Бойко Борисов“, е посочено в доклада.
До момента обаче не е ясно на какъв официален етап се намира случаят у нас, каза Янкулов. “ Не знаем какво точно разследва и изяснява от прокуратурата, дали това което се прави е в рамките на разследване или на предварителна проверка„. Това връща към темата за липсващия външен контрол над дейността на прокуратурата, който да изяснява кога се разследа, кога не се разледва и какво се разследва.
Изпращането на доклади от испанските власти до МВР и ДАНС, очевидно не е в изпълнение на евроейска заповед за разследване и събиране на определен обем доказателства, издадена от нашата прокуратура, посочи Янкулов и заключи, че по нищо не личи казусът да е започвал да се разплита.
По повод предстоящите промени в КПКОНПИ и изказваните намерения, да бъде изтласкана прокуратурата от позициите й, експертът коментира като невъзможни. Основната функция на прокуратурата е да ръководи разследването. Разследващите органи работят за нея, събират доказателства за нея, така че тя да може да реши по правилен начин изхода на едно досъдебно производство, на едно разследване. Колкото и каквито нови разследващи органи да се създават или да се дават разследващи функции на различни органи, те пак, в хода на едно наказателно производство, ще бъдат под ръководството на прокуратурата.
Ако се преследва заобикаляне на прокуратурата по този начин, това не може да стане, коментира Янкулов. Възможно е да се дадат разследващи функции на Антикорупционната комисия. Законово проблем няма, отбеляза Андрей Янкулов. „Но това няма да заобиколи прокуратурата, ще заобиколи друг разследващ орган, който до момента е разследвал тези престъпления.“ Репресията не може да следва автоматично даването на разследващи функции на някакъв орган, изтъкна той.