Defakto.bg
„В качеството си на министър на правосъдието внесох в Министерския съвет предложение за промени в Закона за съдебната власт, с които се закриват Специализираният наказателен съд, Апелативният специализиран наказателен съд и съответните им специализирани прокуратури“.
Това обяви министрът на правосъдието Надежда Йорданова в профила си във фейсбук.
Законопроектът урежда статуса на работещите в тях съдии и прокурори, както и приключването на висящите дела при спазване на принципа за неизменност на състава. Предлага се отмяна на “кариерните бонуси” за членовете на Висшия съдебен съвет, главния инспектор и инспекторите от Инспектората към Висшия съдебен съвет и административните ръководители и техните заместници.
Трябва да бъде прекратено това несправедливо преимущество за кариерно израстване – кариерното израстване на магистратите следва да зависи единствено и само от работата им именно като магистрати, отбелязва Йорданова.
Демократичната общественост е във война с модела на завладяната държава. Това е битка, която поведоха гражданите през 2020 г. на площадите. Това е битка, която продължаваме стъпка по стъпка по пътя към връщане на усещането за справедливост в българското общество, казва още Йорданова.
Промените в Закона за съдебната власт се очаква още днес ( четвъртък) да бъдат подкрепени от правителството, потвърди правосъдният министър.
„Това са първи ключови стъпки в съдебната реформа. И по двата въпроса има постигнат широк обществен консенсус – специализираното правосъдие показа, че е неефективно, не отговори на очакванията на обществото, с които беше създадено, а що се отнася до кариерните бонуси – бяха като награда, фактът, че си бил във ВСС не може да служи като трамплин, за да заемеш по-висока позиция в съдебната власт“, коментира още Надежда Йорданова. След като бъде одобрен от Министерския съвет законопроектът за изменения и допълнения на Закона за съдебната власт ще бъде внесен в Народното събрание следващата седмица, допълни Йорданова.
„ Дали чисто технологично с оглед празниците, ( 3 март е следващата седмица), ще бъде разгледан в Правна комисия, не мога да кажа. Но, при всички положения, в първите седмици на март съм убедена, че ще бъде обсъден от колегите в Правна комисия“, каза тя.