Правителството одобри законопроекът на Министерството на правосъдието за закриване на специализираните наказателни съдилища и прилежащите им прокуратури, съобщи правителствения пресцентър. Заедно с това одобрение е получил и общия законопроект на Министерството на финансите и на правосъдието за промени в ГПК.
С проекта за промени в Закона за съдебната власт се предлага закриване на Специализирания наказателен съд, Апелативния специализиран наказателен съд и съответните специализирани прокуратури, уреждане на статуса на работещите в тях съдии, прокурори, следователи и администрация, както и приключването на висящите дела при спазване на принципа за неизменност на състава. Със законопроекта се предлага и отмяна на „кариерните“ и „финансови бонуси“ за членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), главния инспектор и инспекторите от Инспектората към ВСС (ИВСС), както и „кариерните бонуси“ за административните ръководители на съдилищата и прокуратурите и техните заместници.
„Структурните и организационни промени по отношение на звената на специализираното наказателно правосъдие имат за цел да гарантират конституционния принцип за независимост на съдебната власт и защитата на конституционните права на гражданите. За десетгодишния срок на своето действие, специализираните наказателни съдилища и съответните им прокуратури не постигнаха заложените със създаването им през 2011 г. цели“, пише в мотивите към законопроекта.
Министър Йорданова очаква следваща седмица да започне обсъждането на законопроекта в правната комисия.
Министерството на правосъдието и Министерството на финансите предлагат промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), с които дирекция „Съдебна защита“ на МФ да премине към МП. Тази идея бе оттеглена от преходните и заключителни разпоредби на проектозакона за държавния бюджет като лоша законодателна практика, но в правната комисия представителите на управляващите заявиха намерението си да я предложат в отделен законопроект. Предложението е мотивирано от с Решение на Народното събрание от 13 декември 2021 г. и Споразумението за съвместно управление на Република България за периода от 2021 г. до 2025 г.
С проекта за изменение и допълнение на ГПК се цели процесуалното представителство на държавата да бъде възложено на министъра на правосъдието. „Това ще доведе до оптимизиране на процесите на държавно управление и концентрация на еднородни функции в един орган“, казват вносителите. Идеята има и опоненти, според които предложението е прибързано, а до момента винаги министърът на финансите е представлявал държавата и тя няма загубени международни арбитражни дела. Така, че се очакват спорове, когато се стигне до обсъждане.