Европейският съд по правата на човека разпореди временни спешни мерки на Русия по повод военните операции в Украйна и призова руското правителство да се въздържа от военни атаки срещу цивилни и цивилни обекти, включително жилищни помещения, превозни средства за спешна помощ и други специално защитени граждански обекти като училища и болници и да осигури незабавно безопасността на лечебните заведения, персонала и автомобилите за спешна помощ на територията, атакувана или обсадена от руски войски.
Временните спешни мерки се прилагат, когато съществува непосредствен риск от непоправими вреди за човешките права, а ЕСПЧ може да ги налага на всяка държава – страна по конвенцията Европейската конвенция за правата на човека.
На 28 февруари 2022 г. Европейският съд по правата на човека е получил искане от украинското правителство за налагане на спешните мерки на правителството на Руската федерация, съгласно правило 39 от Правилника на Съда2, във връзка с „масовите нарушения на правата на човека извършени от руските войски в хода на военната агресия срещу суверена територия на Украйна”. Искането е регистрирано под номер на молба 11055/22, Украйна срещу Русия (X) и е било разгледан от председателя на съда, съобщават от съда.
Съдът припомня, че вече е налагал временна мярка на 13 март 2014 г., която остава в сила в контекст на делото Украйна и Нидерландия срещу Русия (№ 8019/16, 43800/14 и 28525/20) относно събитията в Източна Украйна, призовавайки правителствата и на двете руски Федерация и Украйна да спазват ангажиментите си по Конвенцията.
Текущите военни действия, започнали на 24 февруари 2022 г. в различни части на Украйна ЕСПЧ, отбелязва съдът, пораждат „ реален и продължителен риск от сериозно нарушаване на правата на гражданското население по Конвенцията и по-специално съгласно членове 2 (право на живот), 3 (забрана на изтезания и нечовешко или унизително отношение или наказание) и 8 (право на зачитане на личния и семейния живот) на Европейската конвенция за правата на човека“.
Като се позовава на практиката си по делата (виж Грузия срещу Русия (II) (№ 38263/08), временна мярка, 12 август 2008 г., Украйна срещу Русия (№ 20958/14), временна мярка, 13 март 2014 г., Армения срещу Азербайджан (№ 42521/20), временна мярка, 29 септември 2020 г. и Армения срещу Турция (№ 43517/20), временна мярка, 6 октомври 2020 г.), Съдът взе решение да посочи на правителството на Русия да се въздържа от военни атаки срещу цивилни и цивилни обекти, включително жилищни помещения, аварийни автомобили и други специално защитени цивилни лица обекти като училища и болници и за незабавно осигуряване на безопасността на медицинските предприятия, персонал и аварийни превозни средства в рамките на атакувана или обсадена територия руски войски, се казва в прессъобщението на съда.
Правителството на Руската федерация се приканва да информира Съда възможно най-скоро за мерките, предприети, за да се гарантира, че Конвенцията се спазва напълно.
За решението си съдът ще уведоми незабавноа Комитет на министрите на Съвета на Европа.