Председателите на върховните съдилища Галина Захарова (ВКС), Георги Чолаков (ВАС) и Главният прокурор Иван Гешев свикват общи събрание на съдиите , прокурорите и следователите за избор на нови членове на ВСС.
Захарова и Чолаков канят съдиите съдиите от Върховния касационен съд, Върховния административен съд, апелативните съдилища, Военноапелативния съд, Апелативния специализиран наказателен съд, окръжните съдилища, административните съдилища, военните съдилища, Специализирания наказателен съд и районните съдилища да вземат участие в общото събрание.
Гешев хем кани прокурорите от същите институции, хем със заповед обявява свикване на общите събрания на прокурорите и следователите за избор на нови членове.
Общото събрание на съдиите ще бъде на 18 и 25 юни в НДК и Съдебната палата, като те избират шестима членове на съвета. А това на прокурорите ще е на 2 и 9 юли, първото в „Интер Експо“ на Цариградско шосе в столицата, а второто в Съдебната палата. Обвинителите ще посочат четирима свои представители. Следователите ще избират един представител, а тяхното общо събрание е на 4 и 11 юни, първото в НДК, второто в Съдебната палата.
Общите събрания на магистратите се провеждат в две последователни съботи като през първата се изслушват кандидатите, а през втората се провежда самият избор.
Съдебната система излъчва 11 членове на ВСС, другите 11 се избират от парламента с квалифицирано мнозинство от 2/3, т.е. с поне 160 гласа. По закон общите събрания за избор на нов ВСС се свикват не по-рано от осем месеца и не по-късно от шест месеца от изтичането на мандата на действащия съвет. Това означава, че най-ранната дата за започване на процедурата е 3 февруари, а най-късната – 3 април, тъй като мандатът на сегашния съвет изтича на 3 октомври.
Предложения за членове на ВСС може да прави всеки един от магистратите не по-късно от два месеца преди избора. Или, следователите могат да издигат кандидати до 4 април, съдиите – до 18 април, а прокурорите – до 2 май.
Всяка номинация трябва да бъде съпроводена с мотиви за личните, професионални и нравствени качества на кандидата, да има неговото съгласие, а самият той после ще има 14 дни, за да представи концепция, автобиография, мотиви защо иска да влезе в съвета, както и документи, че отговаря на законовите изисквания.
Гласуването за членове на ВСС може да бъде с хартиени бюлетини или електронно.
В четиринадесет дневен срок от обявяването на предложенията кандидатите представят в писмена форма подробна автобиография, мотивите си и концепция за дейността на Висшия съдебен съвет, както и документи за съответствие с изискванията на закона.
В същия срок кандидатите представят декларация, свързана с несъвместимостта или за обстоятелства, които могат да доведат до частен интерес по смисъла на чл. 52 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество при вземане на решения, за имотното си състояние и произхода на средствата за придобиване на имуществото си по чл. 19а, ал. 1 от Закона за съдебната власт.
Документите следва да се публикуват в срок до три дни от представянето им на интернет страницата на Висшия съдебен съвет; Становищата за кандидатите и въпросите към тях се се публикуват на интернет страницата на Висшия съдебен съвет в срок до три дни след постъпването им.
Още по темата тук