В заявлението на Русия се казва, че страните-членки на ЕС и НАТО в рамките на Съвета на Европа са превърнали организацията в „инструмент за антируска политика“.
Така приключва четвъртвековното членство на Русия в Съвета на Европа (СЕЕ) и отваря пътя за Москва да възстанови смъртното наказание, ако властите решат, прогнозират експертите. Досега никоя държава-членка не е била изключена от Съвета на Европа, който е създаден през 1949 г. и има 47 държави-членки, включително Русия.
Бившият руски президент Медведев нарече напускането на СЕ „добра възможност за възстановяване на редица важни мерки за предотвратяване на особено тежки престъпления – като смъртното наказание… което се използва активно в САЩ и Китай“.
Русия спазва мораториум върху смъртното наказание от 1996 г., въпреки, че то не е премахнато от Наказателния й кодекс.
Така нареченият „Ruxit“ от Съвета на Европа означава, че Русия вече няма да е страна по Европейската конвенция за правата на човека и нейните граждани вече няма да могат да подават жалби до Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Излизането на Русия ще предизвика промяна за ЕСПЧ, който действа в защита на човешките права, когато всички вътрешни възможности са изчерпани. Пред съда в Стасбург има заведени дела от руски граждани, които представляват 24 процента от настоящите дела.