Последни новини
Home / Актуално / Как прокуратурата опита да „съкрати“ лихвите за незаконно обвинение, приключило с фиаско след 19 години тормоз

Как прокуратурата опита да „съкрати“ лихвите за незаконно обвинение, приключило с фиаско след 19 години тормоз

Defakto.bg

Състав на СГС отхвърли опит на ПРБ  да  „съкрати“  лихвите върху обезщетение за неимуществени вреди,  присъдено за обвинение,  приключило след 19 години с фиаско в съда.

На 3 ноември м.г. Де Факто описа случаят  за  19 – гoдишнoто дело на Х.А.К, който бе обвиняван  разнообразно – ту за пpecтъплeниe по служба, ту за документна измама, а в крайна сметка се оказва, че престъпление не е извършено.   Софийски градски съд  осъди прокуратурата да заплати  на  пострадалия  200 000 лв.  обезщетение за незаконно обвинение по дело с  общa пpoдължитeлнocт на процеса срещу него от  18 гoдини, 8 мeceцa и 7 дни след пpивличaнeтo му като oбвиняeм до оправдаването му.  (Решение № 266181 от 21.10.2021 м.г.)  С акта съдът определи и законна лихва върху размера на обезщетението за претърпените от ищецът неимуществени вреди от датата на влизане в сила на оправдателната присъда – 23.02.2017 г. Финално, това е изписано в диспозитива на решението.

След блестящия  парад на „експедитивност“  по процеса,  на пръв поглед  безобидно  ПРБ  поиска от съда да поправи  очевидна фактическа грешка – в диспозитива на решението съдът е приел, че обезщетението от 200 000 лв. заедно със законната лихва трябва да се заплати на пострадалия от датата на оправдателнта присъда – 23.02. 2017 г.  до окончателното плащане. В мотивите обаче е записано, че  лихвата върху сумата се дължи от завеждане на делото на 03.09.2018 г.,  или, повече  година и половина по-късно.

Има  противоречие между изразената воля на съда и мотивите на решението, „тъй като видно от доказателствата по делото исковата молба е постъпила в съда на 03.09.2018 г.„,  казва  прокуратурата и иска  съдът да  посочи друга дата, от която дължи парите за незаконното си обвинение.  Практически, това означава  прокуратурата да  спести година и половина от лихвите  върху присъденото обезщетение.

Грешката е техническа , а не фактическа

Съдът  признава, че е допусната  грешка,  но тя е техническа,  тъй като фактите по делото са безспорни.

„Налице е очевидна фактическа грешка, както твърди ответникът, но тази грешка се съдържа единствено в ред двадесет и осем и свързания с него ред двадесет и девети на страница тринадесет от мотивите на съдебното решение, а не в диспозитива на съдебния акт. В конккретния случай – именно диспозитивът отразява действителната воля на съда, която е била формирана при постановяване на решението“, посочва съдебният  състав.  Изводът в тази насока е несъмнен, понеже самото решение е постановено от идентичен състав на настоящия съд.  При постановяване на решението по съществото на спора, съдията прецени, че законната лихва върху размера на обезщетението за претърпените от ищецът неимуществени вреди следва да се присъди от датата на влизане в сила на оправдателната присъда – 23.02.2017 г. (вместо от датата на завеждане на делото, както погрешно е записано, но само на стр. 13 от съдържанието на съдебния акт). Очевидното несъответствие между действително формираната воля на съда, която е отразена в диспозитива на постановения съдебен акт и от друга страна – нейното външно обективиране, в употребените изрази в ред двадесет и осем и ред двадесет и девет на страница тринадесет от мотивите на съдебното решение се дължат на техническа грешка при изготвянето на съдебния акт„, посочва съдът.

И отхвърля като неоснователна жалбата на ПРБ.

Делото е драстичен случай на срамно правосъдие

Шест 6 години след повдигане на обвинението през 1998 г.  от Окръжна прокуратура Благоевград,  делото срещу Х.А.К  влиза с обвинителен акт за престъпление по служба в Окръжен съд Благоевград.  След общо десет години от  повдигане на обвинението,   през 2008 г. съдът приключва  съдебното производство, но не го прекратява поради липса на престъпление, а го връща на прокуратурата за доразследване.

Следват нови месеци и години на разследване, нови обвинения,  възобновяване на съдебното следствие. Със серията от отводи на съдии по това делото, съдът успешно се класира за  рекордите на „Гинес“.

Дванадесет години след пpивличaнeтo ĸъм нaĸaзaтeлнa oтгoвopнocт, нa   09.10.2010 г.  cъдът пocтaнoвявa първата oпpaвдaтeлнa пpиcъдa на Х.А.К  като невинoвeн пo пoвдигнaтo  oбвинeниe.  Но прокуратурата не се отказва – следва протест, отмяна на оправдателната присъда, отново ново  обвинение, поредна оправдателна присъда,  пак серия от протести, докато най-накрая BKC ocтaвя в cилa поредна oпpaвдaтeлнa пpиcъдa поради липса на престъпление,  ĸoятo влизa в cилa нa 23.02.2017 г.

Искът за неимуществени вреди на оправдания мъж  бе срещу прокуратурата  за 800 000 лв. (загубил авторитет, работа, здраве, колеги и приятели и пр.), но СГС се „смили“ над обвинението заради съпричастието на съда в продължителността на процеса.  „Пpeĸoмepнaтa пpoдължитeлнocт нa пpoцeca oбaчe нe ce дължи „caмo и eдинcтвeнo“ нa пpoцecyaлнитe дeйcтвия нa пpoĸypaтypaтa“, написа cъдeбният cъcтaв, като посочи, че  и във фaзaтa нa cъдeбнoтo пpoизвoдcтвo дeлoтo e зaбaвeнo мнoгo.

Откъдето и да погледнем обаче опита на прокуратурата да спести лихви от  обезщетението за нанесени вреди след  близо 19 години усилия да  докаже, че един невинен човек е виновен, си е чисто нахалство.  Меко казано.  Традиция е на  употребата на закона за неетични цели, да се гледа като на изкусно „майсторство“.  Но ако прокурорите така зорко бяха чели закона,  щяха навреме да открият фактическите си зулуми по делото и нямаше да се налага данъкоплатците сега да ги заплащат.

Невръстният син на Х.А.К, вече възмъжало момче,  свидетелства пред съда, че е преживял детството си с убеждение, че баща му е корумпиран.  Толкоз за майсторите на очевадните гафове.

About De Fakto

Проверете също

Президентът започва консултации с политическите сили във вторник, 10 декември

Още във вторник ще започна консултациите с политическите сили – това заяви а президентът Румен …

БИПИ: Правният хаос с назначенията на органи от парламента застрашава цели обществени сектори

Със започване работата на 51-вото Народно събрание пред Вас, като народни представители, отново се поставя …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.