До момента двама правосъдни министри официално поискаха отстраняване на Иван Гешев за уронване на престижа на съдебната власт

Работна група с представители на представители на Върховния касационен съд, Върховната касационна прокуратура, адвокатурата, неправителствения сектор, академичната общност, съсловните организации, МВР и МП започна работа по промените, свързани с въвеждането на засилен контрол и търсене на отговорност на главния прокурор.
Това съобщи правосъдното ведомство, като уточнява, че целта е да се въведат промени в Наказателно-процесуалния кодекс, както и в други актове, свързани с изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека срещу България по групата дела „Колеви“ и „Великова“ срещу България.
Миналата седмица министърът на правосъдието Надежда Йорданова обяви, че записването на мерките в плана за развитие, правят поетите задължения неотменими за всички политически сили.
Смяната на главния прокурор е въпрос ,около който управляващото мнозинство е единно. В момента пред Висшия съдебен съвет (ВСС) е висяща процедура по искането на правосъдния министър Надежда Йорданова за предсрочното освобождаване на Гешев заради действия и бездействия, с които той е накърнил престижа на съдебната власт. Мнозинството в кадровия орган обаче продължава да е стабилно зад Гешев и едва ли ще се стигне до отстраняването му.
Според проф. Янаки Стоилов,( чието първо искане за отстраняване на главния прокурор също е на дневен ред), мнозинството във ВСС с процедурани трикове отлага почти година решаването на въпроса. ВСС е длъжен да разгледа и двете предложения, но аз се питам дали протакането не цели дa изтече мaндaта на ВСС, без да се пpoизнece, коментира Стоилов затъването на казуса в процедури.