Съдии от спецсъдилищата са поискали да бъдат прехвърлени на работа в други съдилища, но всички те са поискали да останат в София след закриването на спецправосъдието (28 юли). Заявления за преназначаване вече са подали 12 съдии от специализирания наказателен съд (първа инстанция на спецправосъдието, а това са около половината от магистратите там) и четирима от общо 13 магистрати от апелативния спецсъд (втора инстанция).
Всички те са заявили желание да останат на работа в различни съдилища в София, съобщава „Сега“, като се позовава на информация от конкурсната комисия към Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет.
12 от магистратите от спецсъда са посочили няколко желания за преназначаване като сред тях са Софийският градски съд (който според промените в закона ще поеме делата на спецсъда), Софийският окръжен съд, Военният съд в София, Административният съд на София-град и Административният съд на София-област. Според информацията от конкурсната комисия на ВСС, най-много съдии са поискали като първо желание градския съд – 7. Ако определените в закона квоти бъдат спазени обаче, няма как всички желаещи да се прехвърлят там, съобщава „Сега“.
Промените в Закона за съдебната власт, с които бяха закрити спецсъдът и спецпрокуратурата, бяха обнародвани на 26 април. Тъй като според преходните и заключителни разпоредби на закона закриването влиза в сила след 3 месеца, спецправосъдието на практика няма да съществува от 28 юли. Срокът за подаване на заявление за преназначаване на спецсъдии и спецпрокурори е 14 дни и тече от момента на обнародване на промените в закона в Държавен вестник.
Междувременно главният прокурор Иван Гешев сезира Конституционния съд с искане да се произнесе като обяви за противоконституционни част от промените в Закона за съдебната власт. На 17 май КС ще се произнесе по допустимостта на искането и ако го допусне ще го разгледа по същество.
В очакване на произнасянето ВСС вероятно ще спре процедурата по преназначаване на спецсъдиите и спецпрокурорите.