

Кръжокът по Римско право при Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проведе конкурс за академично есе и публична реч на тема dura lex sed lex. – Строг закон, но закон.
В 272 аудитория на СУ участие взеха 20 студенти, чието представяне бе оценено от авторитетно жури в състав – проф. д.н.Малина Новкиришка, доц. д-р Герасим Петрински от ФФ, преподава съдебна реторика, проф. д-р Мария Игнатович- преподавател по РП от университета в Ниш, Сърбия, адв. Даниела Доковска и адв. Ненка Иванова.
Конкурсът се провежда за четвърти път и тази година е посвен на 130 годишнината на СУ „Климент Орхидски“.
Пред журите се изправиха първокурсници, които пишат и разсъждават свободно и необременено по поставената сложна тема.

12 от участниците се състезаваха за призовите места в написването на есе. Първо място в конкурса за есе печели Нели Иванова с темата „Суровостта на законите, волята на законодателя и връзката й с тази на суверена“.
На второ място журито класира Калояна Ангелова – „Има ли морална граница законът“, трето място зае Неделчо Колев с темата „ Законовата легитимност – взаимосвързаност и обособеност на понятията“.

В конкурса за публича реч участваха осем души. Първото място спечели Александра Доганджийска с темата “ Строго наказание, ефективен закон“, второто място зае Константин Ангелов със „Строгостта на закона – гарант за неговото спазване“ , а третото място – Мария Караниколова с речта си „Добър закон ли е строгият закон?“.
На финала лауреатите получиха грамоти и книги на правна тематика от издателство „Сиела“.
Есетата и речите на младите автори ще бъдат публикувани в IUS ROMANUM – първото българско онлайн списание, посветено на изследването и изучаването на римското право и римскоправната традиция, издавано от Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
То е единственото в Източна Европа романистично списание, в което се публикуват (всеки бр.ІІ от 2016 г. насетне) и статиите и докладите от ежегодните Международни конференции на Балканската асоциация по Римско право и римскоправна традиция, отбелязва проф. Новкиришка.
„Много се гордеем с този проект, а и имаме голямото уважение от колегите в Европа, защото освен няколко много щедро финансирани списания по РП в момента е обща тенденцията фундаменталните правни дисциплини да се запращат в килера, а на преден план да изникват по- необходимите практически ориентирани дисциплини„, казва Новкиришка.

Историята на Кръжока по римско право в СУ „Св. Климент Охридски“ тръгва от края на 60-те години на миналия век и дейността му е свързана с имената на класика проф. Михаил Андреев, а по-късно – на доц. д-р Румен Чолов. Като студенти в него са участвали и бъдещите преподаватели по римско право гл. ас. Теодор Пиперков и проф. д.ю.н. Малина Новкиришка-Стоянова.
След кончината на проф. Михаил Андреев форумът прекъсна за известно време дейността си, която бе възстановена от началото на учебната 2014/2015 г. С основна заслуга за възраждането му са преподавателите по римско право проф. дюн Малина Новкиришка-Стоянова, ас. Стоян Иванов, ас. Тихомир Рачев и хоноруваните преподаватели съдия Методи Шушков и съдия Васил Александров.
Кръжокът по Римско право ежегодно организира Състезание за решаване на казуси по Римско частно право за I курс, което се провежда в края на учебната година.
В рамките на Състезанието първокурсниците имат възможността да тестват на практика познанията си в областта на римското право, а представилите се най-добре получават и шанс да бъдат освободени от семестриален изпит по дисциплината.
Здравейте! Бих искала да попитам защо в статията не сте публикували и снимка на третия в класирането за реч участник? Благодаря предварително!
До публикуване на материала, не разполагахме със снимка. Ако я получим по-късно, ще я публикуваме. Хубав ден! Л.Хр.