Пленумът на ВАС смята, че искането на главния прокурор против намаления с 20 млн. лв. бюджет на прокуратурата, е основателно. Това се вижда от становище на върховните съдии до КС по дело № 5, образувано по искане на Иван Гешев, който смята, че решението на парламента засята независимостта на съдебната власт и приетата разпоредба трябва да бъде обявена за противоконституционна.
„Конституционният законодател е приел, че самостоятелният бюджет на на съдебната власт е важна гаранция за нейната независимост, като извежда това правило в самостоятелна алинея трета на чл. 117. Последователна е практиката на Конституционния съд, че нарушаването на тези разпоредби е основание за противоконституционност. Съдебната власт трябва да има достатъчно средства за функционирането си, за да е независима. В този смисъл са решенията на Конституционния съд по к. д. 8/2007 г. и к. д. 5/2007 г.“, посочват в становището си върховните административни съдии.
Законодателното решение за намаляване на внесения от Висшия съдебен съвет проектобюджет на съдебната власт, в частта за прокуратурата, е направено от група народни представители преди второ четене на законопроекта за държавен бюджет, в нарушение на законоустановената процедура по Закона за съдебната власт (ред. ДВ, бр. 28/2016 г.), казват съдиите. Допълват, че това е станало с мотиви, които не обосновават предложението. „Висшият съдебен е единственият орган, който има правото да предложи проект за бюджета на съдебната власт и Министерският съвет няма право да коригира това предложение, а само да го внесе„, посочват те.
Напомнят практиката на Конституционния съд, че противоречие на Конституцията е „както лишаването изцяло на държавен орган от материални средства за осъществяване на функциите му, така и неосигуряване на достатъчно средства за нормалното функциониране на органа“. (Решение № 4 от 15.04.2003 г. по к. д. №2/2003 г.). „Именно втората хипотеза е налице в случая, като предвид обстоятелството, че бюджетът на съдебната власт е единен, намаляването на субсидията за прокуратурата рефлектира негативно върху цялата съдебна власт“.
Правосъдието е гарант на правовата държава. Недофинансирането на орган на съдебната власт нарушава чл. 4, ал. 1 от Конституцията.
По изложените съображения Пленумът на Върховния административен съд намира, че сезиращото искане на главния прокурор на Република България е основателно и оспорената разпоредба следва да бъде обявена за противоконституционна, отбелязват в заключение върховните съдии.
До момента в подкрепа на искането на главния прокурор до КС становища са изразили от ВКС, ВСС, Българската асоциацията на съдиите и Асоциацията на прокурорите. В правните си мнения проф.д-р Христина Балабанова и проф. д-р Иван Г. Стоянов също излагат съображения за противоконоституционност, като намират, че решението е взето в нарушение на цялостната бюджетна процедура по приемане на съдебния бюджет. Отхвълени са като неубедителни и мотивите, че намалените средствата в бюджета на Прокуратурата са заради „необходимостта от спешно й реформиране и преструктуриране.“
Против искането на главния прокурор са становищата на МС, Министерство на финансите и на Министрество на правосъдието.