Преди дебатите и гласуването от парламента на вота на недоверие към правителството, в София се планират протести „за“ и „против“ политиката на кабинета.
Тази вечер в 18 часа пред президентството е насрочен „Марш за европейска България – в защита на парламентаризма и демокрацията“, организиран от инициативата „Правосъдие за всеки“.
„Имаме съвсем конкретно послание към президента, защото когато той видя държавата, превзета от мафията, слезе при хората и размаха юмрук. Ние считаме, че сега отново е настъпил един такъв момент и вместо да се крие зад някакви високопарни фрази, може би трябва да започне да назовава нещата с истинските им имена„. Това каза пред БНР адвокат Емил Георгиев от „Правосъдие за всеки“:
„Много е важно президентът като защитник на парламентаризма да вземе отношение и по този въпрос, защото ние виждаме как парламентаризмът в изминалата седмица беше буквално изнасилен със свалянето на председателя на Народното събрание Никола Минчев, дори политически лидери от опозицията казаха, че той е станал жертва и не си отива заради някакви грешки или лични качества, а заради настоящата политическа конюнктура„.
В 18:30 пред парламента е насрочен граждански протест в подкрепа на правителството.
Такива демонстрации се очаква да се проведат и във вторник и в деня на гласуването от депутатите на вота на недоверие. Ако правителството не събере гласовете на 121 депутати, започва въртележката с възлагане на мандати по чл. 99 от конституцията, но според политическите наблюдатели стигне ли се до тази процедура, е по сигурно да има избори наесен. Тоест, ако процедурите не успеят да излъчат кабинет, държавният глава разпуска парламента и насрочва дата за предсрочни избори и назначава служебно правителство. ПП, ДБ, БСП и напусналите ИТН имат общо 115 от необходими 121 гласа.
Във вторник пред парламента се организира и митинг на партия „Възраждане“ с искане за оставка на правителството и свикване на предсрочни парламентарни избори.
На фона на тази политическа несигурност депутатите трябва да започнат в рамките на седмицата да приемат актуализирания бюджет с антикризисните мерки на второ четене.
Имат задача да изберат и нов парламентарен шеф, както и да разгледат френското предложение за вдигане на ветото над Северна Македония, внесено във външната комисия.
МВР обяви, че ще прави проверки по сигнали в медиите за ескалация на напрежението, планирано в социалните мрежи. Проверките ще са из цялата страна и независимо от това кой кого подкрепя. „МВР зачита правото за свободно изразяване на гражданска позиция, като ще изпълни безкомпромисно задълженията си по закон за опазване на обществения ред и предотвратяване на правонарушения“, сочат от ведомството.