Последни новини
Home / Гостува ни / Президентът: Министерският съвет да не се крие зад Народното събрание за Македония, ГЕРБ подкрепя падането на ветото

Президентът: Министерският съвет да не се крие зад Народното събрание за Македония, ГЕРБ подкрепя падането на ветото

Defakto.bg

 Промяната в Конституцията на РСМ не е последната, а първата крачка по пътя на нейната интеграция в ЕС

59 депутата от ГЕРБ- СДС ще подкрепят  зелена светлина за ЕС на Северна Македония и Албания

Промяната в Конституцията на Република Северна Македония не е последната, както някои твърдят, а първата крачка по пътя на нейната интеграция в Европейския съюз. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Пловдив и призова българските политици да не бързат да обявяват историческа победа.  Той а поясни, че оттук нататък процесът на европейска интеграция на РСМ ще се базира на два важни документа – преговорната рамка, която се разработва от ЕС, и двустранният протокол, който е ангажимент на България и РСМ и ще бъде неразделна част от преговорната рамка.

Президентът посочи, че предложението на Френското председателство на Съвета на ЕС за преговорна рамка е най-доброто до момента и е постигнато благодарение на ясна българска позиция и аргументация през миналата година. „Позицията, която споделях, вече е ясна за европейските ни партньори и те също я споделят – отстояването на гражданските права и борбата с дискриминацията не могат да бъдат само двустранен въпрос между България и РСМ“, подчерта държавният глава. По думите му тези въпроси следва да бъдат издигнати на ниво Европейски съюз, както правата на македонските българи и тяхното вписване вече  са заложени в преговорната рамка.

„Преговорната рамка сама по себе си не може да защити нашия интерес, тя най-общо описва самия процес. Истинската защита на българските интереси зависи от съдържанието на двустранния протокол“, подчерта държавният глава. Той припомни, че в този протокол следва да бъде отстоявано нашето културно-историческо наследство и да се гарантира прекратяване на процеса на дебългаризация в РСМ, защото на базата на този документ ЕС ще следи какво точно да изисква и да защитава в дългия процес на преговори.

„Към момента предлаганият двустранен протокол не защитава достатъчно и не дава достатъчни гаранции за защита на нашия интерес като конкретни действия, ясни механизми, срокове и измерими критерии“, посочи президентът и призова отговорните институции да започнат да залагат липсващите параметри в този двустранен протокол, защото ако той не бъде актуализиран  ще се обезсмисли преговорната рамка.  Радев  подчерта, че е необходимо прецизиране и на текстовете за промяна в Конституцията, които се предлагат, а също и да се прецизира европейският механизъм за контрол.

Призовавам още веднъж Министерският съвет да не се крие зад Народното събрание. Той е водещата институция и ние очакваме да има ясни и отговорни решения в тази посока“, заяви президентът Румен Радев. Той се обърна и към политическите лидери в РСМ. „Време е за политическо лидерство, смелост и отговорност в името на бъдещето. Пътят към Европа е път напред, а не назад“, посочи държавният глава.

В отговор на въпрос за предстоящото гласуване на вот на недоверие в Народното събрание, президентът подчерта, че очаква разум от българските политици. „Въпросът за властта не е основният въпрос в държавата, проблемите на българските граждани трябва да бъдат решавани отговорно. Очаквам въпросите за властта да не изместват от фокуса на нашите политици дневния ред на българите, а той е ясен“, посочи Румен Радев.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Съгласен съм с президента Радев, че френското председателство е дало най-добрата рамка и е поело пълния контрол към изпълнението на всички точки. По всяка една тема това е крачка напред към присъединяването на Западните Балкани към ЕС„, обяви на брифинг  лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Какво предателство има в това да накараш двата народа да са в една общност. Младите поколения вместо да се бият по социалните мрежи, да се прегръщат. Искам да питам: Защо се страхуваме, сега разбирам, че днес е свикана комисията по външни въпроси в 15 часа, едновременно със заседанието на МС. Елате в парламента, в комисията, кажете какво ще направите по протокола, защо лъжете, че друг ви е виновен.“ И  още:

Помолил съм депутатите от ГЕРБ да подкрепят предложението. Ако все пак този страхливец се осмели, престраши, ще има 59 депутата в подкрепа на даването на зелена светлина за ЕС на Северна Македония и Албания„,  каза още Борисов.  „Искаме да му свършим работата.  Предлагаме му да е герой като отиде в Брюксел, всички да му ръкопляскат. Искаме да решим въпроса с Македония преди довечера, за да няма оправдания този лъжец.  Знам какво ще понеса като приказки, но това е правилното„, заяви той.

Премиерът Кирил Петков няма да отстъпи  от намерението си  решението за Македония – да мине първо през парламентарната комисия по външна политика, след това през пленарната зала, където да получи широка подкрепа и след това през Министерски съвет.  Това се разбира от думите на Лена Бориславова пред Дневник.

Според чл. 105 от Конституция  външната политика на България се осъществява от  правителството, а не от Народното събрание.

About De Fakto

Проверете също

КС допусна искането на президента срещу „енергийните вноски“ върху вноса и транзита на природен газ през България

Единодушно с 10 гласа КС допусна за разглеждане исканет он държавния глава срещу   „енергийни вноски“ …

Мнозинството българи не разбират нуждата от промени в Конституцията, 74 на сто не одобряват смяна на националния празник

Мнозинството от българите не разбират нуждата от промени в Конституцията, а 95% нямат или имат …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

6 − six =

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.