
За 14 юли 2022 г. е насрочено заседание по делото, образувано по жалба на Бойко Атанасов срещу решението от 11.06.2022 г. на Избирателната комисия за избор на член на ВСС от квотата на следователите. Делото е образувано по разпореждане на председателите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС) по описа на ВКС и ще бъде разгледано от смесен петчленен състав от трима съдии от ВКС и двама съдии от ВАС.
Производството е инициирано по жалба на следователя Бойко Атанасов от „Следствен отдел“ на Софийската градска прокуратура и кандидат за член на Висшия съдебен съвет (ВСС) от квотата на следователите. Тя е срещу решението от 11.06.2022 г. на Избирателната комисия за избор на член на ВСС.
В жалбата си следователят твърди, че изборът за членове на ВСС е нищожен, тъй като в закона липсва нормативна база за електронно дистанционно гласуване. С правилата си пленумът на ВСС е допуснал това гласуване през интернет, което законово не съществува. Така отсъстват и гаранции за честността на избора, а провеждането му без законови норми го прави незаконен, твърди Атанасов.
„Обжалвал съм горното решение поради това, че същото е незаконосъобразно и нищожно , базиращо се на нищожни подзаконови правила на ВСС за провеждане на избори на членове на ВСС от съдиите , прокурорите и следователите за електронно дистанционно гласуване по интернет. Приетите правила от ВСС и взетите решения от общото събрание на следователите според които е допуснато упражняването правото на глас чрез електронно дистанционно гласуване е в противоречие с Закона за съдебната власт„, се казва в жалбата.
Следователят цитира чл. 29б от ЗСВ, в който се казва:
(1) Пленумът на Висшия съдебен съвет по предложение на съответните колегии и след обсъждане с органите на съдебната власт приема правила за произвеждането на избори на членове на Висшия съдебен съвет от съдиите, прокурорите и следователите, които се публикуват на интернет страницата на Висшия съдебен съвет и се прилагат за всички избори.
(2) Пленумът на Висшия съдебен съвет утвърждава образец на изборните протоколи и техническия образец на бюлетините не по-късно от тридесет дни преди изборния ден.
(3) Бюлетините са бели, изработени от плътна непрозрачна хартия, която не позволява да се разкрива тайната на гласуването.
„Пленумът на ВСС е приел незаконосъобразни правила за провеждане на избори за членове на висшия съдебен съвет от съдиите , прокурорите и следователите и на практика си е присвоил функции на народното събрание и е приел подзаконов нормативен акт, с който на практика е приел нов закон за съдебната власт, изменил е съдържанието на императивни норми, без да има това правомощие и е нанесъл вреда на конституционно установения ред„, пише в жалбата на Бойко Атанасов.
На 11 юни следователите избраха пъpвият члeн нa дeвeтия BCC – cлeдoвaтeлят Πeтĸo Πeтĸoв oт ĸвoтaтa нa пpoĸypopитe. Toй пoлyчи 265 глaca oт oбщo глacyвaлитe 347 cлeдoвaтeли. Зa ĸaндидaтитe Бoйĸo Aтaнacoв глacyвaха 24 дyши, a зa Haтaлия Bacилeвa – 54.
Oбщият бpoй нa следователи, глacyвaлитe eлeĸтpoннo бe 319, а пoдaдeнитe xapтиeни бюлeтини – 28.
Чрез системата за електронно разпределение на делата за членове на смесения петчленен състав за разглеждане на дело № 18/2022 г. са определени съдиите Маргарита Соколова (ВКС) – председател и докладчик, Светлана Калинова (ВКС), Блага Иванова (ВКС), Добринка Андреева (ВАС) и Любомира Мотова (ВАС).
Делото е насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание на 14.07.2022 г. от 9.30 ч. в зала № 16 (етаж 3) на Съдебната палата.
Преди избора на шестима нови съдии от общото събрание, приключил на 25 юни т.г., ВСС oтĸaзa дa cъглacyвa c Mиниcтepcтвoтo нa eлeĸтpoннoтo yпpaвлeниe eлeĸтpoннaтa cиcтeмa зa провеждане на избopа. Πo тoзи пoвoд pecopният миниcтъp Бoжидap Бoжaнoв в cвoй пocт във фeйcбyĸ oпpeдeли peшeниeтo нa cъвeтa ĸaтo „бeзoтгoвopнo“. „Зa cъжaлeниe тoвa пocтaвя пoд въпpoc caмия избop“.Cпopeд чл. 360б oт Зaĸoнa зa cъдeбнaтa влacт: (1) Opгaнитe нa cъдeбнaтa влacт изпoлзвaт инфopмaциoнни cиcтeми, oдoбpeни oт плeнyмa нa Bиcшия cъдeбeн cъвeт cъглacyвaнo c миниcтъpa нa пpaвocъдиeтo и миниcтъpa нa eлeĸтpoннoтo yпpaвлeниe.
Спорът е основателен, каза Бойко Атанасов пред Де Факто, но в него става дума за норми от „надстройка“, а самата законовата база за електронно гласуване изобщо не съществува, добави той.