Нямаше изненада в решението на ВСС да остави Иван Гешев на поста главен прокурор. Това заяви зам.правосъдният министър в оставка Емил Дечев по повод заседанието на Пленума на ВСС от четвъртък, на което 16 от членовете му гласуваха против, а двама „за“ прекратяване на мандата на Иван Гешев.
Аз лично смятам, че и двете предложения – на проф. Янаки Стоилов и на министър Надежда Йорданова, с които се искаше предсрочно освобождаване главния прокурор, имаха своите сериозни основания – достатъчно и на брой, и като тежест на нарушенията, извършени от главния прокурор. От друга страна, за тези на практика почти 5 години, на финала на сегашния състав на ВСС, мисля че всички хора, които са наблюдавали неговата дейност, се убедиха, че вътре в него си има едно монолитно мнозинство, на което каквото и да се представи във връзка с дейността на главния прокурор, то винаги ще го оправдае. Защото там има една формирана трайно през годините взаимна зависимост между главния прокурор, представителите на прокурорското съсловие в съвета и 11-те члена на ВСС, избрани от Парламента. Това бе коментарът на Емил Дечев в студиото на „Добро утро, Европа“.
Според него, когато е правена Конституцията, народните представители от ВНС вероятно са влагали в идеята, че това ще бъдат представителите на обществото, които ще помагат гражданите да имат поглед и контрол върху дейността на съдебната власт, за да се предотврати нейното самозатварянето и херметизиране и тя да не се изроди в една абсолютно безконтролна и самодостатъчна власт. “ За съжаление тази идея бързо се изроди и 11 – от членовете на ВСС изпълняват по-скоро една политико-партизанска поръчка на партиите, които са ги изпратили от Парламента в съвета“, заяви Дечев.
Той не споделя становището на Върховния административния съд, според което главният прокурор трябва да отговаря единствено за действията, които е извършил в мандата си като главен прокурор.