Министерството на правосъдието публикува на сайта на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) актуален превод на най-новото издание на „Практическото ръководство върху критериите за допустимост“: https://www.echr.coe.int/pages/home.aspx?p=caselaw/analysis/admi_guide
Изданието, изготвено от Съда, анализира практически въпроси относно отделните критерии, които следва да се спазват, за да бъде обявена за допустима една жалба, подадена пред ЕСПЧ, и бе публикувано за първи път на английски език през април тази година, съобщават оттам..
България е на 14-то място по брой висящи жалби, разпределени на съдебен състав с 623 жалби и на 17-то място по брой висящи разпределени жалби на глава от населението. Общият брой жалби, разпределени на съдебен състав срещу България през 2020 г. е бил 608, а през 2019 г. – 750.
Актуализирането на публикацията стана наложително след влизането в сила през м. август 2021 г. на Протокол 15 към Европейската конвенцията за правата на човека, който, наред с други изменения, намали срока за подаване на жалба пред ЕСПЧ от 6 на 4 месеца и утвърди принципа на субсидиарността и доктрината за „свободата на преценка“ на държавите – страни по Конвенцията.
Предходните издания на Ръководството са преведени на повече от 20 езика, като един от първите преводи е бил именно на български език, осъществен по инициатива на Висшия адвокатски съвет. Изданието от 2014 г. беше преведено и издадено от Министерство на правосъдието през 2016 г. и разпространено безвъзмездно до заинтересовани юристи в страната.
Преводът на Ръководството е ангажимент на страните членки, съгласно Декларацията от Брайтън, като актуалният българския превод е отново сред първите по време, наред със словенския и изпревари тези на немски, руски, полски, испански и турски език.
През втората половина на 2022 г. Министерство на правосъдието ще реализира и книжния му печат, който отново ще бъде предоставен безвъзмездно на заинтересованите страни.
Изданието се осъществява с финансовата помощ на Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021 г. по проект на програма „Правосъдие“, „Засилване на националния капацитет за ефективно изпълнение на решенията на ЕСПЧ” на дирекция „Процесуално представителство на Република България пред ЕСПЧ“, се казва в съобщението.