
В специална декларация прочетена от Атанас Славов в парламента, “Демократична България” определи вчерашното решение на Конституционния съд като пореден успех за утвърждаване на парламентарната отчетност на главния прокурор. Решението на КС потвърждава задължението главният прокурор да се отчита в Народното събрание поне веднъж на 3 месеца – както в пленарната зала, така и в комисия, а това е важна стъпка в утвърждаването на парламентарната отчетност на главния прокурор, заяви Славов.
„КС категорично подкрепя необходимостта от въвеждане на парламентарна на отчетност на главния прокурор пред Народното събрание – както в рамките на редовните обсъждания най-малко веднъж на три месеца в Комисията по конституционни и правни въпроси (чл. 25 ПОДНС), така и в пленарна зала (чл. 86 ПОДНС). КС единодушно прие, че „предвиденият в разпоредбата механизъм е съобразен напълно с конституционно отредената роля на всеки орган от съдебната власт за реализиране на държавната политика в правосъдието, като осигурява функционирането на независимите власти в условията на взаимодействие, баланс и контрол за постигане на целите в съответната сфера на държавното управление.“
От трибуната Славов припомни, че въпросния текст в правилника за дейността на Народното събрание е инициирана от “Демократична България” в предишните два кратки парламента – 45-ия и 46-ия. Оттам е възприета и редакцията на чл. 25 в настоящия правилник, която главният прокурор Иван Гешев неуспешно атакува пред КС.
В същото време “Демократична България” обявява, че с решението си да не отстрани Иван Гешев миналата седмица Висшият съдебен съвет окончателно е загубил своя авторитет пред обществото . “ Главният прокурор запази своя пост, но ВСС окончателно загуби своя авторитет пред обществото“.
Славов обяви още, че в Министерство на правосъдието вече е изработен законопроект, гарантиращ независимо наказателно разследване на главния прокурор в съответствие с европейските стандарти и препоръки.
“Липсата обаче на реална възможност за търсене на отговорност на главния прокурор по действащия конституционен ред, трудно може да бъде компенсирана само с промени в законите”, отбеляза Атанас Славов.
Необходима е процедура, която да не зависи от йерархични лоялности и конюнктурни обвързаности на членовете на ВСС. Такава пълноценна процедура за търсене на отговорност на главния прокурор е възможно да бъде приета единствено чрез конституционна промяна, заключи депутатът.