Парламентът прие процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати и избор на председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). 136 депутати гласуваха „за“ проекта на решение, други 36 бяха „против“, без въздържали се.
Правилата
Кандидатите трябва да имат завършено юридическо образование и да представят удостоверение за юридическа правоспособност, а необходимят стаж е от най-малко 10 години. Свидетелство за съдимост също е сред задължителните документи. Кандидатите дават съгласие за проверка за принадлежност към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.
Предложенията, към тях и името и мотивите на издигнатия кандидатурата народен представител ще се публикуват в срок до два работни дни от получаването им на интернет страницата на парламента. Изслушване се провежда в открито заседание на Комисията за превенция и противодействие на корупцията не по-късно от седем дни преди провеждане на избора. То се излъчва в реално време на сайта на Народното събрание. За избран ще се смята претендентът, получил повече от половината от гласовете на присъствалите в залата депутати. Ако няколко кандидати са получили повече от половината от гласовете на присъстващите в зала, избран е кандидатът, получил най-много гласове „за“. Когато никой не получи необходимите гласове, се провежда повторно гласуване. Ако и тогава никой от кандидатите не събере нужният брой гласове, депутатите приемат решение за откриване на нова процедура за избор.
Ако след това гласуване няма избран нов председател на КПКОНПИ, е предвиден втори тур, в който участват двамата кандидатите, събрали най-много гласове в предходната процедура.
Предозиране
Обсъждането на правилата за избор на ръководител на антикорупционната комисия бе съпроводено от яростни изказвания и подигравки между депутатите. От ГЕРБ-СДС и ДПС заявиха, че правилата се приемат за конкретен човек, който трябва да оглави КПКОНПИ. Напомниха условието на „Продължаваме Промяната“ (ПП) при преговорите за правителство с третия мандат, да бъде подкрепен за председател на КПКОНПИ техния кандидат Бойко Рашков. Въпреки, че същината на заседанието бяха само процедурните правила, кандидатурата на ПП стана център на обсъжданията, а дебатът продължи над три часа.
Докато беше логично да се пита защо управляващите чакаха 4 месеца, за да започнат процедурата, след като бившият председател на КПКОНПИ Сотир Цацаров освободи поста предсрочно още на 1 март т.г. , а отговор не последва, изказванията преминаха точката на приличие.
Хамид Хамид от ДПС: „Тези олигарси, които го бутат там (има предвид Бойко Рашков), явно имат някакви запори. Един има над 200 милиона причини да го вкара там“, в характерени стил коментира той.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ реши, че е много интересно да каже, че веднага след приемането на процедурните правила, ДПС ще номинира Рашков. Засипаха се идеи претендентите за поста да бъдат до 65 години (а вътрешният министър е на 67 години – бел.а.), да не са обект на проверки от КПКОНПИ (срещу него беше назначена от Цацаров проверка в началото на годината по сигнали за недекларирано имущество) и др.
„За нас Бойко Рашков е радост!„, театрално се присъедини към този хор бившата студентка на Бойко Рашков Десислава Атанасова, шеф на ПГ на ГЕРБ. Предложи парламентът да приеме решение, с което освен шеф на КПКОНПИ, парламентът да избере Рашков и министър-председател, и член на Конституционния съд, и на Висшия съдебен съвет, и пр. Накрая добави управляващите да предложат Рашков да бъде направен и учредител на „Българско лято“ – партията на пребиваващия в Дубай бизнесмен Васил Божков.
„Ако това предложение бъде прието, вие ще изпълните вашия слоган за нулева толерантност към корупцията„, заключи Атанасова.
Подигравателното отношение на ГЕРБ -СДС и ДПС не постигна особен ефект на фона на „безупречните“ казуси с кюлчетата, пачките, чекмеджета, Мата Хари, записите, мисирките, полицейскота насилие, джипката, съмнителните избори, Росенец и още много прочее.
Искрен Митев от „Промяната“ обяви, че критиките и заплахите на ГЕРБ подчертават колко е удачна е номинацията на Бойко Рашков. „Г-н Рашков е най-добрата кандидатура, именно поради факта, че обявяваме война на това, което представлява ГЕРБ“, каза Митев.
Предстои да се разбере доколко само това е целта, защото се чува, че за рокадата има и други съображения – разчистване на терена за високопоставена особа от промяната, която се е прицелила във върховете на МВР. Предозирано.
Юридически капан
“Продължаваме промяната” попадна в юридически капан – Бойко Рашков не може да бъде освободен като министър, за да бъде избран начело на антикорупционната комисия. Това каза пред БНТ доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в СУ. Причината е, че правителството на Кирил Петков е в оставка и гласуването трябва да е анблок, а не поотделно за министрите.
Заради същия казус досега не са освободени официално и четиримата министри от “Има такъв народ”, въпреки че партията им и те напуснаха управляващата коалиция. Или, първо трябва да бъде гласуван нов кабинет и след това да се пристъпи към избор за шеф на КПКОНПИ.