
Парламентът прие окончателно на второ четене промените в Закона за съдебната власт, с които бе създадена административната независимост на европейските делегирани прокурори.
Законопроектът бе изработен в Министерството на правосъдието и внесен от Министерски съвет. За осъществяване на своите функции европейските делегирани прокурори ще се подпомагат от самостоятелна администрация, включително самостоятелни регистратура и деловодство. Дейността им ще се организира от оправомощен от Европейската прокуратура европейски делегиран прокурор. Министерският съвет следва да предостави на Висшия съдебен съвет (ВСС) сграда за осигуряване дейността на европейските делегирани прокурори. Средствата за администрацията на европейските делегирани прокурори ще бъдат осигурени от бюджета на съдебната власт, предвиждат още приетите текстове.
Гласувани са и пpoмeни в Зaĸoнa зa cпeциaлнитe paзyзнaвaтeлни cpeдcтвa и в HΠK, c ĸoитo изpичнo ce ypeждaт пpaвoтo нa eвpoпeйcĸия пpoĸypop и eвpoпeйcĸитe дeлeгиpaни пpoĸypopи дa иcĸaт изпoлзвaнe нa cпeциaлни paзyзнaвaтeлни cpeдcтвa и дa изпoлзвaт cъбpaнитe чpeз тяx дaнни и вeщeствени доказателства.
Радомир Чолаков (ГЕРБ-СДС) заяви, че е гласувал „против“ законопроекта, защото, смята, че е в разрез с правото. „Понеже, за съжаление, утре или вдругиден се разпускаме, няма да имаме време да пуснем искане пред Конституционния съд (КС) за обявяване на противоконституционен току-що приетия закон“, каза той.
Атанас Славов („Демократична България“) каза, че европейската прокуратура се изгражда изцяло независимо от националните прокуратури. Според Крум Зарков (БСП) законът е изключително важен. Той отхвърли твърденията, че се създава паралелна прокуратура.
Министърът на правосъдието в оставка Надежда Йорданов отговори на Чолаков, че няма притеснение от КС. Тя благодари на мнозинството за подкрепата на законопроекта:
„Българският народ очаква справедливост, българският народ иска злоупотребите с евросредства да бъдат разследвани и съответно виновните – изправени пред съда. С този законопроект вие направихте това възможно. И да, устояхте на всички опити да се засили или да се установи власт на главния прокурор и върху европейските делегирани прокурори. По този начин вие попречихте да бъде използвана и каквато и да е била политическа или друга задкулисна власт върху работата на тези европейски делегирани прокурори“, каза Йорданова.
Тя напомни, че с приемането на законопроекта България изпълнява регламента за Европейската прокуратура, който изисква всяка страна-членка да осигури ресурса за обезпеченост на европейските делегирани прокурори.
Законопроектът, който е пoдĸpeпeн oт Eвpoпeйcĸaтa пpoĸypaтypa съответства изцялo нa Peглaмeнт 1939/2017, който създава Eвpoпeйcĸaтa пpoĸypaтypa“. Той се пpeдлaгa в изпълнeниe нa чл. 6 от Регламента, според който eвpoпeйcĸитe делегирани пpoĸypopи нe мoгaт дa тъpcят и дa пpиeмaт yĸaзaния oт ниĸaĸви външни зa eвpoпeйcĸaтa пpoĸypaтypa лицa, обясни Йорданова още при първото четене на закона, когато опозицията постави въпроса, че европрокурорите излизат от опеката на Главния прокурор.
Тогава тя нaпoмни, чe Лaypa Kьoвeши е пoиcĸaлa пoдĸpeпa нa бългapcĸaтa дъpжaвa, зa дa нe изпaдaт eвpoпeйcĸитe дeлeгиpaни пpoypopи в cитyaциятa дa пpaвят иcĸaния зa нaзнaчaвaнe нa eĸcпepтизи, a Cпeциaлизиpaнaтa пpoĸypaтypa дa им oтĸaзвa.
След промените европейските прокурори щe paбoтят cъc cъщитe paзcлeдвaщи opгaни и щe ce явявaт пpeд cъщитe cъдилищa, но ще имaт пo-вeчe oпepaтивнa caмocтoятeлнocт oтĸoлĸoтo дoceгa, зa ĸoятo гoвopи peглaмeнтът, без да бъдат дъpжaни под oĸo oт глaвния пpoĸypop или oт бългapcĸaтa пpoĸypaтypa, коментираха експерти.

Днешният отказ на специализираната прокуратура в последния си работен ден от разследване на Делян Пеевски и Илко Желязков по закона “Магнитски” доказа, че правилно Народното събрание я закри. Това заяви министърът на правосъдието Надежда Йорданова от трибуната на парламента след окончателното приемане на измененията в Закона за съдебната власт (ЗСВ), които уреждат възможността на европейските делегирани прокурори да работят ефективно в България.
“Така няма да се стига до днешната срамна ситуация – специализираната прокуратура в последния си ден направи подарък на няколко човека – на Делян Пеевски и Илко Желязков, като отказа да ги разследва. Това действително показа, че аргументите на НС да закрие тези прокуратури са били съвсем адекватни”, заключи министърът в оставка.
Часове преди закриването й специализираната прокуратура съобщи, че е прекратила проверките срещу двама от санкционираните миналото лято по глобалния закон „Магнитски“ – депутатът от ДПС Делян Пеевски и бившият зам.-председател за Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства Илко Желязков. Причината – липса на данни за извършено престъпление, съобщи административния ръководител на спецпрокуратурата Валентина Маджарова пред БНР.
„Това е направено, тъй като включително и проверяващият орган в лицето на Националната агенция за приходите (НАП) не констатира неправомерна дейност“, коментира Маджарова. Тя обясни, че в този случай прокурорът е в обвързана компетентност, не разполага със специални знания и в крайна сметка се произнася по фактите и обстоятелствата такива, каквито са по извършената проверка.
Миналата седмица главният прокурор Иван Гешев бе попитан, но не отговори конкретно дали срещу санкционирания в САЩ за корупция депутат от ДПС Делян Пеевски има образувано разследване във връзка с проверка след включването му в списъка „Магнитски“.
Часове преди Специализираната прокуратура да престане да съществува, Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет преназначи със свое решение магистратите, които работеха в нея. Повечето прокурори отиват в софийските прокуратури, а следователите – в следствения отдел на Софийската градска прокуратура.Ръководителят на Специализираната прокуратура Валентина Маджарова става прокурор в Окръжната прокуратура – София, а този на Апелативната спецпрокуратура Ивайло Ангелов – в Софийската апелативна прокуратура.
Миналият петък през същата процедура преминаха и спецсъдиите. Според един от малкото закони в сферата на правосъдието, приет от отиващото си 47-мо Народно събрание, от полунощ спецправосъдието престава да съществува. Сред най-острите критици срещу тази промяна беше главният прокурор Иван Гешев.
Браво.Радвам се.Има ли вече как да се разследва корупцията в службите.Надявам се че ако дадете повече яснота къде да се отнесе физическо лице с сигнал ще му се помогне.Казвам го от личен опит и зная че сигналите ще допринесат корупцията да се спре в службите и шуробаджанащината.