От 1 август депутатите излизат в лятна ваканция, а следващата седмица се очаква президентът да издаде указ за разпускане на парламента, след като „БСП за България“ върна неизпълнен третия мандат за съставяне на правителство.
На последното си заседание в петък депутатите приеха почти без напрежение няколко закона. Парламентът обсъди и прие окончателно два законопроекта за промени в Закона за обществените поръчки. Единият законопроект е на Ивайло Мирчев („Демократична България“) и група народни представители, другият е на трима депутати от „Продължаваме Промяната“ – Настимир Ананиев, Богомил Петков и Юлия Иванова.
Законопроектът на „Продължаваме Промяната“ (ПП) цели преодоляване на инфлационния натиск. Предложенията на ДБ включват прецизиране на случаите, в които инвестиционното проектиране и строителството могат да се изпълняват чрез инженеринг, за да се гарантира независимост между различните участници в строителния процес при реализиране на общински и държавни обекти.
Междувременно НС прие, че отпадат специалните разрешителни и лицензи за изграждането на малки фотоволтаични централи за собствени нужди до 10 киловата. Това реши парламентът, приемайки на 1-во четене промени в Закона за устройство на териториите.
С поправката изграждането на така наречените покривни фотоволтаици ще става само с уведомителен режим. Не бе прието предложението на „Възраждане“ собственици на електромобили да могат да инсталират зарядна точка в общите паркоместата на жилищна кооперация, без да се налага разрешение от етажната собственост и без да е нужно издаване на специално строително разрешително.
Депутатите приеха на първо и второ четене промени в Закона за здравето, с които се забранява продажбата на диазотен оксид на младежи до 18 години, както и продажбата му на места, където се събират деца и младежи.
В Гражданско процесуалния кодекс на две четения бе прието, че Министерството на правосъдието изгражда и поддържа информационна система за единна входна точка за запорите на движими вещи, подлежащи на регистрация по силата на закон. Условията и редът за воденето, съхраняването и достъпа до нея се определят с наредба „при зачитане на правото на достъп до нея и на частноправни субекти с интерес от справки“.
Промяната засяга всички пътно-транспортни средства, земеделската и пътностроителната техника и означава, че когато си купува кола, човек ще може да провери дали върху нея са наложени обезпечителни мерки от съдебен изпълнител.
Съдебните изпълнители ще са длъжни ежедневно да въвеждат данни в е-системата, като за всеки запор ще се използва квалифициран електронен времеви печат. МВР, Министерството на транспорта и на земеделието ще обменят по електронен път с нея информация за движимите вещи, подлежащи на регистрация във водените от тях регистри.
Последният един час от работата на НС бе посветен на заключителни декларации. 47-ото Народно събрание просъществува близо осем месеца, като първото му заседание беше на 3 декември миналата година.