Варненският апелативен съд отказа да екстрадира руския гражданин Алексей Алчин в Русия и отмени решението на Окръжния съд който бе постановил руснакът да бъде предаден на руските власти. Втората инстанция отмени и мярката му за неотклонение „задържане под стража“.
46-годишният руски гражданин се издирва от властите в Русия по разследване за укриване на данъци в особено големи размери. Според обвинението в резултат на престъпната му дейност на държавната хазна на Руската федерация са нанесени вреди за над 282,5 млн. рубли.
Първата инстанция прие, че са налице всички предпоставки за екстрадицията. Окръжните съдии обявиха, че Алчин не е преследван с политически мотиви и че ще му бъдат предоставени всички възможности за защита,без да бъде подлаган на изтезания.
Алчин и жената, с която живее, смятат, че разследването и искането за връщането му са свързани с неговата гражданска позиция. Той живее във Варна от години и е със статут на постоянно пребиваващ със собствен бизнес. На 26 февруари, на протест срещу нахлуването в Украйна, той изгори публично своя руски паспорт.
Съдиите изслушаха двама свидетели, сред които Генадий Гудков – бивш депутат от Руската дума, който също живее във Варна. Той посочи, че в Русия отдавна не се спазват правата на човека и дори споменаване на думата „война“ в Украйна, заплашва със затвор от 3 до 5 години.
Според защитата на Алчин, искането за предаването е изразената от него политическа позиция. Адвокатите посочиха, че след задържането му под стража през юни тази година в България, той е поискал от българските власти политическо убежище.
Прокуратурата опонира, че подобно искане може да бъде оценявано единствено, ако е подадено преди задържането на лицето във връзка с исканата екстрадиция.
Обвинението пледира, че извършеното престъпление не е политическо, а икономическо и то извършено през 2015 г. Руските власти започнали издирването през 2018 г. и след като лицето не било установено, било обявено за международно издирване – т.е. далеч преди избухване на военния конфликт между Русия и Украйна. Според искането на руската прокуратура той е обвинен за невнесен ДДС от 2015 г. на фирмата, която притежавал в родината си, в размер на 282 млн. рубли.
По думите на Алчин и адвокатите му, той няма няма данъчни задължения.
Сред аргументите на апелативните съдии да откажат екстрадицията, е политическата позиция от началото на март на Съвета за правосъдие и вътрешни работи на ЕС, според която, действията на Русия в Украйна, са нарушение на международното право. И това оправдава да не бъдат уважавани и разглеждани исканията й по наказателно правни въпроси, включително и за екстрадиция.