
Министърът на правосъдието Крум Зарков и представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев (ВСС) председателстваха първото заседание на Съвета за прилагане на Националния координационен механизъм за върховенство на правото. Служебното правителство счита, че мониторинговият механизъм върху България е изчерпан и не трябва да продължава да служи като неформален аргумент срещу по-дълбоката интеграция на страната ни в Европейския съюз. Позицията на кабинета „Донев“ беше обявена от министъра на правосъдието.
Целта на механизма и на Съвета към него е да се организира вътрешен мониторинг на областите, които продължават да са под наблюдението на Европейската комисия – както само върху България и Румъния, така и в рамките на общоевропейския хоризонтален механизъм.
По думите на Зарков работата на Съвета би била много полезна за постигането на националните цели за върховенство на правото и качествена съдебна реформа.
„Идеята за създаване на Национален координационен механизъм за върховенство на правото и на Съвет към него е да се организира вътрешен мониторинг на областите, които бяха и продължават да са под наблюдението на Европейската комисия (ЕК) по два механизма. Единият е мониторингът само върху България и Румъния, който не е отменен, и другият е новият хоризонтален механизъм за годишна оценка на върховенството на правото върху всички членки на ЕС“, каза министър Зарков в началото на заседанието. Той допълни, че целта е тези две области да са под вътрешно наблюдение, така че да не допуска отстъпление и да се продължават усилията в зададените и приети от страната ни насоки.
„Важно е Съветът да започне активно да работи. Служебното правителство счита, че мониторинговият механизъм върху България е изчерпан и не бива да продължава да служи като неформален аргумент срещу по-дълбоката интеграция на България в ЕС“, заяви Зарков. По думите му работата на Съвета би била много полезна за постигането на националните цели за върховенство на правото и качествена реформа в правораздаването и правосъдието, по-дълбока и по-качествена интеграция на страната ни в ЕС.
По време на днешното заседание е обсъден подход за действие, касаещ изпълнението на отправените от ЕК препоръки с третия годишен Доклад относно върховенството на правото в Европейския съюз за 2022 г. Сформирана е и работна група, която да изработи Вътрешни правила за дейността на Съвета и на Гражданския съвет към него.