Добросъвестните длъжници, изпаднали в неплатежоспособност, да получат по-добра защита, предвижда проект на Закон за несъстоятелността на физическите лица, който беше представен от министъра на правосъдието Крум Зарков и министъра на иновациите и растежа Александър Пулев. Двамата отправиха призив новото Народно събрание да се заеме бързо с този проект:
Зарков каза: „Искам да апелирам бъдещите народни представители да създадат условия за работещ парламент и да покажат нужната чувствителност към хората и малко смелост, за да може този проектозакон да бъде обсъден адекватно и да бъде приет“. Според Пулев: „Въпросът е наистина на желание и добра организация. Нищо не пречи законодателният дебат да се води паралелно с политическия“.
Законът за несъстоятелността на физическите лица е един от общо 22 законопроекта, от чието приемане зависи България да получи втория транш от ЕС по Плана за възстановяване. България е единствената страна в Европейския съюз, която няма на законово ниво регламентация за несъстоятелност на физическите лица или както е по-известно фалит на физическите лица, каза Крум Зарков. „Опитите на много институции, отделни народни представители политически сили катастрофират в сложността на законопроекта“, заяви той.
„Трябва да се защитят длъжниците, а не хитреците, като трябва да бъде защитен легитимния интерес на кредиторите, но не й хищническите пориви на някои от тях. Когато се търси това балансирано равновесие, обикновено никой не е доволен„.
Зарков посочи, че законопроектът трябва да защити интереса на добросъвестни длъжници, на които системата не дава втори шанс, защото роботи по порочен начин, докато кредиторът има лесен начин да прехвърли вземанията си на друг, който има опасни способи да събира, това което никой не би могъл да събере по нормален ред. Той припомни, че има длъжници, които десетки години изплащат лихви и неустойки, но не могат да стигнат до главницата на дълга, а възнагражденията им се отнемат, като им биват оставени минимални средства за оцеляване.
„Абсолютно задължително е да се даде право на втори шанс за тези, които са добросъвестни. Кредиторите трябва да бъдат защитени, когато и те са добросъвестни по своя характер. Те имат интерес от този закон. Истината е, че те имат възможност да получат реално изпълнение в рамките на прозрачно производство по несъстоятелност, което е образувано и финансирано от добросъвестния длъжник, вместо да продават неизгодно своите несъбираеми вземания и да ги отписват„, категоричен бе той, като уточни, че законопроектът предвижда в края на тази процедура отписване на дългове, но след като е направено всичко възможно за съгласие между двете страни, така че интересът на двете страни да бъде удовлетворен.
Особености на производството по несъстоятелност на физическите лица
Предназначено е за добросъвестни длъжници
За недобросъвестен ще се приема длъжник, който не е работил и не е търсил работа в последната година. Както и този, който се е разпоредил безвъзмездно със свое имущество на значителна стойност (надхвърляща средния месечен доход на длъжника за последните 12 месеца) през последните 5 години.
След откриването на производството пред окръжния съд, длъжникът може да сключва сделки извън обичайното си всекидневие само със съгласието на назначения си синдик.
Цели се справедливо удовлетворяване на кредиторите.
Гарантират се жизнените потребности на длъжника и несеквестируемост на неговото имущество.
Основни фази на производството по несъстоятелност