Съвместно изявление на върховния представител, от името на Европейския съюз и на генералния секретар на Съвета на Европа
По повод Европейския и световен ден за борба срещу смъртното наказание Европейският съюз (EC) и Съветът на Европа потвърждават категорично недвусмисленото си противопоставяне на смъртното наказание винаги, навсякъде и при всички обстоятелства.
Тази година отбелязваме двадесетата годишнина на Протокол № 13 към Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ) относно премахването на смъртното наказание при всички обстоятелства. Поздравяваме всички държави – членки на Съвета на Европа (включително всички държави – членки на ЕС), които са премахнали смъртното наказание при всички обстоятелства, и призоваваме последните две държави – членки на Съвета на Европа, които все още не са се присъединили към този протокол – Армения и Азербайджан – да го направят незабавно.
Постоянното намаляване в световен мащаб на броя на държавите, които все още прилагат смъртното наказание, потвърждава глобалната тенденция към изоставяне на това жестоко, нечовешко и неефективно наказание. Малцинство от 18 държави, т.е. 9% от общия брой на държавите – членки на ООН, все още са извършвали екзекуции през 2021 г. Призоваваме тези държави да въведат мораториум върху смъртното наказание като първа стъпка към премахването му.
ЕС и Съветът на Европа категорично осъждат смъртните присъди, издадени неотдавна в окупирания украински град Донецк. Подчертаваме, че тези присъди са несъвместими както с европейското, така и с международното право в областта на правата на човека, включително Женевските конвенции, и приветстваме с облекчение освобождаването на осъдените лица. Изразяваме също така съжаление във връзка с политически мотивираното изменение на Наказателния кодекс на Беларус, с което смъртното наказание се разширява, за да обхване „опитите за терористични актове“, с крайната цел да се атакува политическата опозиция, и настоятелно призоваваме властите да отменят това решение. Призоваваме също така Сингапур, Иран, Саудитска Арабия и други държави, които наскоро увеличиха броя на екзекуциите, да се присъединят към световната тенденция и да се откажат от използването на това нечовешко наказание.
ЕС и Съветът на Европа приветстват Казахстан за ратифицирането на Втория факултативен протокол към Международния пакт за граждански и политически права, чиято цел е премахването на смъртното наказание в световен мащаб. Поздравяваме също така Папуа-Нова Гвинея, Централноафриканската република и Екваториална Гвинея за премахването на смъртното наказание тази година.
Нечовешкото и унизително отношение е присъщо на смъртното наказание. Смъртната присъда допринася за дългосрочното физическо и психологическо влошаване на здравето на осъденото лице. Душевното страдание в очакване на екзекуцията и използваните брутални методи на екзекуция противоречат на член 3 от ЕКПЧ, както се признава отдавна в решенията на Европейския съд по правата на човека.
На последно място, ЕС и Съветът на Европа насърчават всички държави да се присъединят към Световния алианс срещу търговията със стоки, използвани с цел изтезания, лансиран през 2017 г., в който понастоящем участват 62 държави, поели ангажимент да ограничат търговията със стоки, използвани за извършване на изтезания и смъртно наказание.
Смъртното наказание е нечовешко и унизително отношение, противоречащо на човешкото достойнство. То не служи като възпиращ фактор за престъпността. Нито една правна система не е защитена от съдебни грешки, които могат да доведат до загуба на невинен живот. Няма да спрем да застъпваме тази позиция, докато смъртната присъда не престане да се прилага.