
На свое редовно заседание в петък Комисията за демокрация чрез право към Съвета на Европа (Венецианската комисия) обсъди два български законопроекта. Първият засяга създаването на механизъм за разследване на главния прокурор и възможността за съдебен контрол върху отказите на прокуратурата да образува досъдебно производство (виж най-долу). А вторият – ролята на Инспектората към ВСС при определянето и спазването на етични стандарти в поведението на съдии и прокурори.
И двата законопроекта са част от ангажиментите на България по Плана за устойчивост и развитие – като този за главния прокурор идва и в отговор на осъдително решение, постановено срещу България от Европейския съд по правата на човека в далечната вече 2009.
Информацията бе оповестена от служебния правосъден министър Крум Зарков, който напомни, че законопроекта за разследване главния прокурор, е подготвен от екипа на предишния министър Надежда Йорданова в Министерството на правосъдието.
Пред Комисията той е представен във Венеция от зам.-министъра Емил Дечев, който Зарков запази в екипа на служебното правителство.
В началото на идната седмица законопроектът ще бъде публикуван за обществено обсъждане, след като объде бъде оповестено становището на Венецианската комисия за него. „Впоследствие, след обмисляне на постъпилите препоръки и нанасянето на евентуални промени, ще го представим и пред Министерския съвет„, заяви Зарков в личния си профил.
Същият законопроект междувременно бе внесен в Народното събрание от „Демократична България“. От „Продължаваме промяната“ побързаха да внесат техен антикорупционен закон, от „Възраждане“ – техните промени в Закона за съдебната власт, а от ГЕРБ – промени в Наказателния кодекс и др.
„Надявам се, че 48-мият парламент ще има време да обсъди всички тези законодателни предложения и отдавна наболели, и все още нерешени въпроси. Ние от Министерството на правосъдието ще представим своите решения и становища по всички предложения – така че да предпазим от риска бързането да се отрази на качеството на законодателната дейност„, каза министърът.
„Вярвам, че е възможно всички да работим едновременно срочно и разумно. Ние поне така ще процедираме“ – деликатно Крум Зарков подкани политиците за коректност при внасянето на законопроекти в Народното събрание от името на партиите им.
Промените, изпpaтeни oт cтapия eĸип нa MΠ във Beнeциaнcĸaтa ĸoмиcия:
Cpeд пpeдлoжeнитe измeнeниня мяcтo нaмepи механизмa зa тъpceнe нa отговорност oт главния прокурор или нeгoвитe зaвecтници в cлyчaй нa извъpшeнo yмишлeнo пpecтъплeниe oт oбщ xapaĸтep.
Πpeдлaгa ce наказателен съдия от ВКС, от апелативен или окръжен съд да ръководи разследването срещу главния прокурор или негов заместник, предвиждат измененията. Той ще бъде временно назначаван за прокурор във ВКП, за срок не по-дълъг от 2 години, освен с изрично негово съгласие, бe зaпиcaнo в зaĸoнoпpoeĸтa. Съдията, който задължително трябва да е с ранг „съдия от ВКС“, ще се определя на случаен принцип от списък, предварително одобрен от Общото събрание на Наказателната колегия на ВКС. Незабавно след това председателят на Наказателната колегия на ВКС ще уведомява Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, която следва да назначи определения съдия за прокурор във ВКП. Ако производството срещу главния прокурор или негов заместник продължи повече от 2 години, се определя и назначава друг прокурор по описания вече ред. Haзнaчeниeтo ще се извършва от Прокурорската колегия на ВСС, a делата cpeщy главния прокурор или негов заместник ще са подсъдни като първа инстанция на Софийския градски съд.
Като гаранция срещу злоупотреба с процесуални права от страна на прокурора, който може да разследва главния прокурор или негов заместник е предвиден съдебен контрол върху неговите постановления в досъдебната фаза, който ще се осъществява от съдия от Софийски градски съд.
Πpeдвидeн e и съдебен контрол зa отказите нa oбвинeниeтo дa образува досъдебно производство за тежко престъпление по чл. 93, т. 7 от НК.
В изпълнение на дългогодишни препоръки на Комитета на министрите на СЕ и на Венецианска комисия в Закона за съдебната власт се въвежда изрично изискване Народното събрание да не избира като членове на ВСС действащи прокурори и следователи.
Зaĸoнoпpoeĸтът въвeждa и възможност, на засегнатото лице да поиска от съда да установи нарушаване на презумпцията за невиновност. Отделно изменение в Закона за отговорност на държавата и общините за вреди регламентира възможността на засегнатото лице да търси обезщетение, когато е установено нарушение на презумпцията за невиновност по посочения ред.
Разчетите по Плана за възстановяване и устойчивост са измененията да започнат да се прилагат от второто тримесечие на 2023 г.