До момента няма задоволителни резултати от борбата с корупцията по високите етажи на властта. Трябва да има достатъчни разследвания и съответно присъди. Това е трудно, особено, ако има замесен човек с реална власт. Затова залагаме, в концепция с ПП, независима разследваща агенция. Тази агенция ще е стегната с определени правомощия, всичко, което им е необходимо, за да извършват разследвания. Това заяви служебният министър на правосъдието Крум Зарков пред Нова тв за антикорупционния закон, изработен в Министреството на правосъдието, който предстои да бъде разгледан заедно с предложенията на „Продължаваме промяната“ днес в правната комисия. Ако и двата законопроекта бъдат приети, правната комисия в срок от 14 дни трябва да обедини в един.
Зарков заяви, че предлаганата от МП нова антикорупционна комисия ще е колегиален орган от 5 души, които ще излъчват на ротационен принцип председател за по една година. Идеята е, че така ще има вътрешен контрол, наблегна министърът.Заложено е членовете на комисията да бъдат избирани – двама да бъдат от парламента, един да бъде назначаван от президента и по един член да избират общите събрания на двете върховни съдилища , за да бъде органът равно отдалечен от всички власти.
По повод внесения от МП законопроект, Зарков коментира още, че за първи път е предвидено отказите на прокуратурата по разследване на антикорупционната комисия да бъдатт обжалвани пред съда. „Това е прецедент, тъй като прокуратурата досега има пълен монопол върху решенията си за отказа от образуване на наказателни производства“, каза Зарков. Той допълни, че от години това е и една от препоръките на Венецианската комисия, както и възможностите за разследване на главния прокурор.
На въпрос дали антикорпуционният закон предвижда разследване на главния прокурор, служебният правосъден министър заяви, че това ще става по законопроекта за промени на ЗВС и НПК, изработен от предишния министър на правосъдието Надежда Йорданова., по който служебното правителство продължава работа.
„Ако законопроектът бъде приет, гл. прокурор ще бъде разследван по специален ред от съдия – известно е, че от 2009 г. България се бори с този казус, след като тогава ЕСПЧ обяви, че в страната няма ефективен метод за разследване при евентуално престъпление на Обвинител №1.“
На път сме да изградим такъв механизъм, заяви Зарков и напомни, че “ ДБ „внесе изработения от Надежда Йорданова законопроеект в предишния мандат, а след като Внецианската комисия даде положително становище за принципа на закона, но отправи бележки по него, които трябва да бъдат изчистени, каза Зарков. В момента това се прави в Министреството на правосъдието и се надявам до края на тази седмица, да предложим и наш вариант, който на базата на тази концепиця да приеме всички препоръки на Венецианската комисия, обясни той.
„Този законопроект отговаря и на 70 осъдителни решения на ЕС за правата на човека, които засягат тежки и сложни въпроси – за правата на жертвите от престпъления в процеса, ролята на онзи, който подава сигнал за нередности, обжалването на определени прокурорски актове и др.“
Зарков коментира и поведението на прокурорския син Васил Михайлов от Перник, който прекара в ареста близо пет месеца заради обвинения за закана за убийство над жена и побои над двама мъже. От няколко дни той е под домашен арест, но след подадени множество сигнали се установи, че вече няколко пъти е нарушил ограничителния си периметър.
„До момента е установено, че е нарушил периметъра си и най-вероятно е излизал от дома си. Едното му излизане е по-дълго – за около 40 минути. За действията му са уведомени съд и прокуратура. Проверява се дали служителят, отговарящ за проследяващата му гривна, е проспал ситуацията. Мисля, че домашният му арест приключи“, обобщи Зарков.