Прокуратурата е задействала мярката „принудително довеждане“ на лидера на БСП Корнелия Нинова заради жалбата на съпартиеца й Кирил Добрев за неизпълнение на съдебно решение на Върховния касационен съд. Това съобщи Нинова на брифинг в Народното събрание, като уточни, че рано сутринта в дома ѝ са били изпратени двама служители от „Съдебна охрана“. Тя обаче не ги е посрещнала, защото вече е била тръгнала към парламента. Поводът според Нинова е започнала проверка на прокуратурата по жалба на един от нейните критици Кирил Добрев.
Жалбата на Добрев е за това, че не е бил допуснат на заседание на Националния съвет на БСП, въпреки решение на върховния съд за въстановяването му в него.
„Принуждават ме да връчвам призовки на членове на БСП за разпит. Няма да изпълня и това указание – да връчвам призовки на членове на Националния съвет, които трябва да обясняват защо Кирил Добрев не е допуснат на заседание, на което той присъстваше„, казва председателят на БСП на брифинг в парламента.
Лидерът на социалистите отново отхвърли намесата на прокуратурата във вътрешнопартийни дела на БСП, като я окачестви като „прецедент“. „Ако една прокуратура започне да урежда вътрешнопартийни въпроси, с оглед вътрешнопартийни преврати и с оглед овладяване на една партия, за да бъде послушна, няма да стане така“.
Нинова съобщи, че за проблема е сезирала посланиците на страните от Европейския съюз, включително и инспектората на Висшия съдебен съвет, защото „всички жалби, подадени от Кирил Добрев попадат в ръцете на един и същи прокурор“, а уж делата се разпределяли на случаен принцип.
От изявление на служебния правосъден министър Крум Зарков, направил проверка по казаното от Нинова, обаче нещата изглеждат по твърде различен начин:
След изявлението на Корнелия Нинова от Народното събрание, че е била посетена от “двама униформени от съдебна охрана, а те по закон изпълняват принудително довеждане”, в качеството си на министър на правосъдието незабавно извърших проверка, от която установих следното: